Vítězem Cen české filmové kritiky se stal snímek Ztraceni v Mnichově, jehož autory jsou scenárista a režisér Petr Zelenka a producent David Ondříček. Film proměnil všechny tři nominace – odnesl si ocenění za nejlepší film, režii i scénář.

Předávání cen, o nichž rozhodují filmoví novináři, proběhlo v sobotu večer v pražském Divadle Archa.

Druhým nejúspěšnějším titulem večera byl debut Štěpána Altrichtera nazvaný Schmitke. Za svoji zvukovou složku získal ocenění v nové kategorii Nejlepší audiovizuální počin. Spoluscenárista a režisér filmu Altrichter si též odnesl Cenu RWE pro objev roku.

V hereckých kategoriích zvítězili Kryštof Hádek za výkon ve filmu Kobry a užovky a Alena Mihulová za snímek Domácí péče.

Nejlepším dokumentem roku 2015 byl vyhlášen snímek režisérky a producentky Jany Ševčíkové zvaný Opři žebřík o nebe.

„Objevili jsme se tu především pro kritiky,“ řekl režisér Altrichter, šťastný z toho, že si původně studentského projektu Schmitke někdo všiml.

Podle něj jde o snímek německo-český – a to nejen produkčně, protože Altrichter studoval na pražské FAMU i v Německu. „Ve filmu se hodně mluví německy, ale to pro mě nehraje roli. Hranice se překračují a právě v evropských koprodukcích vidím budoucnost české kinematografie,“ dodal.

Potěšený byl i producent vítězného snímku Ztraceni v Mnichově David Ondříček. „Kdybych dostal scénář od někoho jiného než Petra Zelenky, asi bych do toho nešel. Jelikož ho však znám už ze Samotářů a vím, co dokáže se svými texty udělat a jaký je to režisér, věřil jsem, že může jít o skvělý film,“ řekl Ondříček.

Podle něj však scénář prošel obrovským vývojem. Verze, která se nakonec točila, byla mnohem lepší než ta původní. Podle Ondříčka snímek Ztraceni v Mnichově projel spoustu festivalů, měl například velký úspěch v Londýně.

Moderátory slavnostního večera, jejž přenášela Česká televize na programu ČT art, byli herečka, bloggerka a vítězka soutěže StarDance Marie Doležalová a herec a režisér Vojtěch Kotek.

Filmoví publicisté a kritici zhodnotili domácí kinematografii uplynulého roku pošesté. Dvoukolové hlasování určilo vítěze osmi kategorií. V prvním kole hlasovalo třiatřicet účastníků. Posuzovali 25 celovečerních hraných či loutkových filmů a 19 dokumentů, které měly distribuční premiéru v roce 2015 a vyhověly pravidlům. Druhého kola hlasování se zúčastnilo 41 novinářů.

Konkurenční ocenění České filmové a televizní akademie Český lev budou předána 5. března. I jim vévodí v nominacích Zelenkova komedie Ztraceni v Mnichově – může proměnit celkem patnáct sošek.