Mezinárodní filmový festival Berlinale letos uvede 434 filmů, z toho 18 se jich bude ucházet o Zlatého medvěda, oznámil v úterý ředitel festivalu Dieter Kosslick.

Česko vyšle na festival tři snímky, v hlavní soutěži ale zástupce nemá. Během jedenácti dnů se uskuteční 981 promítání a organizátoři festivalu věří, že si cestu do kina najde stejně jako v předchozích letech na půl milionu lidí.

Silné zastoupení v hlavní soutěži bude mít francouzská kinematografie, která se produkčně podílela na sedmi filmech ucházejících se o festivalové ceny. "Mám pocit, že Francie nyní dělá mimořádně silné filmy," řekl k tomu Kosslick.

Všechny snímky na festivalu podle Kosslicka spojuje zobrazení problémů současného světa, v němž lidé bojují o právo na štěstí, na domov a na život.

"Filmy na letošním Berlinale se velmi rozmanitým způsobem zabývají realitou, v níž žijeme. Uvidíme celou paletu žánrů, od sci-fi přes road movie a muzikály až po dokumentární snímky," řekl šéf Berlinale.

Česko budou na Berlinale zastupovat tři filmy. V sekci filmů pro mládež Generation 14+ se představí snímek Ani ve snu! režiséra Petra Oukropce, v sekci Forum film Petra Václava Nikdy nejsme sami a sekci Panorama zahájí drama Já, Olga Hepnarová tvůrčí dvojice Tomáš Weinreb a Petr Kazda.

Jejich snímek o poslední popravené ženě v Československu bude také soutěžit o cenu pro nejlepší filmový debut, která je honorována 50 tisíci eur, což je v přepočtu 1,35 milionu korun.

Vrcholem festivalu bude sobota 20. února, kdy se rozdělí festivalové ceny. O držitelích Zlatého a Stříbrných medvědů pro filmy v hlavní soutěži rozhodne sedmičlenná porota pod vedením americké herečky Meryl Streepové.

Kromě ní budou filmy posuzovat také německý herec Lars Eidinger, jeho britský kolega Clive Owen, italská herečka Alba Rohrwacherová, polská režisérka Malgorzata Szumowská, britský filmový kritik Nick James a francouzská fotografka Brigitte Lacombeová.