Při zahájení Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest bude v pražském Obecním domě 17. března oceněna slovenská herečka Emília Vášáryová. Festival potrvá do 25. března.

Cenu Kristián za přínos světové kinematografii současně převezme přední italský režisér, scenárista a herec Marco Bellocchio.

Podle už dříve zveřejněných informací Kristiána dostane také britský scenárista a dramatik Peter Morgan (snímky Královna, Poslední skotský král). Vybrané filmy zájemci uvidí v rámci Ozvěn Febiofestu od 29. března do 21. dubna ve 14 městech.

"Úvodní ceremoniál bude spojen s projekcí na Oscary šestkrát nominované dobové romance Carol s Cate Blanchettovou a Rooney Mara o osudově zamilované dvojici žen z New Yorku 50. let minulého století," řekl prezident festivalu Fero Fenič. Ve stejný večer na hlavním festivalovém místě v CineStaru Anděl začnou projekce pro veřejnost.

Bellocchio patří k nejvýznamnějším italským filmařům. Jeho tvorba zahrnuje politická dramata, katolickou satiru i netradiční adaptaci klasiky – Jindřich IV. s Marcellem Mastroiannim a Claudií Cardinalovou. Jeho snímek The Conviction získal v roce 1991 Cenu poroty na Berlinale.

Febiofest už představil Bellocchiovu romanci o první Mussoliniho ženě Zvítězit a snímek Spící krása, uvedený v soutěži v Benátkách. V roce 2011 tam Bellocchio převzal Zlatého lva za celoživotní dílo; loni tam uvedl v soutěži své nejnovější drama Blood of My Blood s Albou Rohrwacherovou v jedné z hlavních rolí.

Když programoví ředitelé Štefan Uhrík a Hana Cielová před devíti lety začali spolupracovat s Febiofestem, chtěli i české filmy uvádět jen v české premiéře či distribuční předpremiéře. "Tehdy jsme neměli ani jeden, dnes jich je tolik, že jsme vytvořili zvláštní sekci Česká stopa," uvedla Cielová.

Diváci tak uvidí přinejmenším osm titulů natočených v české produkci či koprodukci.

"Dva snímky se objeví v soutěži Nová Evropa. Prvním bude projekt o poslední ženě popravené v Československu za hromadnou vraždu s názvem Já, Olga Hepnarová debutujících režisérů Tomáše Weinreba a Petra Kazdy, který bude soutěžit i v prestižní sekci Panorama na Berlinale. Dalším bude snímek Eva Nová režiséra Marka Škopa se slovenskou legendou Emílií Vášáryovou v roli herečky bojující s alkoholismem. Loni získal v Torontu Cenu filmové kritiky FIPRESCI," dodal Uhrík.

Sekce Česká stopa představí ve světové premiéře trikový povídkový film Smrtelné historky s Janem Budařem a Pavlem Landovským v režii Jana Bubeníčka. V čele třiatřicetičlenné poroty bude ekonom Jan Švejnar, který na tiskové konferenci pokřtil festivalový plakát.

Podruhé Febiofest spolupracuje s Berlinale sekcí nazvanou Culinary Cinema. Předprodej na projekce spojené s gastronomickým hodováním právě začal v síti Ticketportal.

Součástí přehlídky bude Febiofest Music Fest v garážích kina CineStar Praha-Anděl. Organizátoři vyhlásili třetí ročník soutěže I ty jsi filmařem, do které mohou lidé do 1. března prostřednictvím linku zasílat krátké filmy natočené na mobil či tablet.