Film režiséra Gianfranca Rosiho nazvaný Fuocoammare v sobotu získal hlavní cenu, takzvaného Zlatého medvěda, na filmovém festivalu Berlinale.

Snímek, který do českých kin uvede společnost Artcam pod názvem Oheň na moři, vypráví o uprchlické krizi ve Středozemním moři. Film se zaměřuje na italský ostrov Lampedusa.

Ceny v sobotu večer vyhlásila porota vedená herečkou Meryl Streepovou, dále v ní zasedli britský herec Clive Owen, italská herečka Alba Rohrwacherová nebo polská filmařka Malgorzata Szumowska.

Mezi diváky slavnostního ceremoniálu byli také politici – německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier či berlínský starosta Michael Müller.

Stříbrného medvěda získal snímek Smrt v Sarajevu režiséra Danise Tanoviče.

Cenu pro nejlepší režii obdržela francouzská rodačka Mia Hansen-Loveová za snímek L’Avenir.

Nejlepším hercem byl vyhlášen Majd Mastoura za roli v tuniském filmu Inhebbek Hedi. Ten obdržel rovněž ocenění za nejlepší debut, které převzal režisér snímku Mohamed Ben Attia. I tento tuniský snímek brzy uvidí Češi, práva na něj koupila tuzemská distribuční společnost Film Europe.

Ta do českých kin rovněž uvede novinku dánského režiséra Thomase Vinterberga nazvanou Komuna. Za ni v sobotu Trine Dyrholmová obdržela cenu pro nejlepší herečku.

Ocenění pro film, který dle porotců otevírá nové obzory, pak převzal osmihodinový filipínský snímek Hele sa Hiwagang Hapis režiséra Lava Diaze, v angličtině uváděný pod názvem A Lullaby to the Sorrowful Mystery.

Už před hlavním ceremoniálem slavil úspěch také filmař Petr Václav, který do Berlína přivezl svůj nový snímek Nikdy nejsme sami. Ten získal diváckou cenu čtenářů deníku Tagesspiegel.