Na pražský filmový festival Febiofest, jenž proběhne ve dnech 17. až 25. března, přijede i mladý evropský herec Daniel Brühl.

Jeho dnes už světovou kariéru nastartoval německý snímek Good bye, Lenin!, zahrál si ale i v oscarových Hanebných panchartech a za roli Nikiho Laudy ve filmu Rivalové získal nominaci na Zlatý glóbus.

"Dalšími už avizovanými hosty budou britský scenárista, dramatik a držitel Zlatého glóbu Peter Morgan a režisér a scenárista Marco Bellocchio, který patří k legendám italské kinematografie," připomněla mluvčí festivalu Martina Chvojka Reková.

Dramaturgie podle ní zařadila do programu i sekci nazvanou Uprchlíci, výrazné snímky nabídne dětem a celým rodinám sekce Junior Fest.

V předprodeji jsou už nyní lístky na Culinary Cinema, sekci spojující film a gastronomii, pořádanou s festivalem Berlinale.

Daniel César Martín Brühl González Domingo, jak se původně hvězda německého filmu španělského původu jmenuje, se narodil 16. června 1978 v Barceloně.

Zazářil v hlavní roli oceňovaného snímku Good bye, Lenin! z roku 2003 o synovi, jehož matka, přesvědčená komunistka, stráví osm měsíců v kómatu netušíc, že padla berlínská zeď a svět se změnil.

Brühlovým prvním výrazně úspěšným snímkem v zámoří byl akční thriller Bourneovo ultimátum v hlavní roli s Mattem Damonem. Herecký talent i jazyková vybavenost mu otevřely dveře k dalším pozoruhodným rolím. Hrál i v britském dramatu Dáma ve zlatém s Helen Mirrenovou.

Skvělé přijetí měl snímek Rona Howarda Rivalové z roku 2013, ve kterém ztvárnil pilota Formule 1 Nikiho Laudu.

Příběh o osobním i profesním střetu dvou elitních jezdců vznikl právě podle scénáře Petera Morgana, dalšího hosta letošního Febiofestu.

"Daniel Brühl uvede na festivalu v české předpremiéře i zbrusu nový historický thriller Kolonie. Dramatický příběh manželů, kteří se ocitnou v jihoargentinské trestanecké kolonii pro politické odpůrce Pinochetova režimu, je inspirován skutečnými událostmi. Hraje v něm i Emma Watsonová," doplnila mluvčí festivalu.

K sekci Uprchlíci programový ředitel festivalu Štefan Uhrík poznamenal, že zařazené snímky migranty nesoudí, nenabízejí rychlá řešení a nefandí žádné straně. "Jen přinášejí obraz světa, ve kterém žijeme," dodal s tím, že filmy byly natočeny ještě před současnou uprchlickou vlnou.

Přestože předprodej na Febiofest začne až 9. března, už nyní si mohou zájemci koupit lístky na filmově-gurmánskou sekci Culinary Cinema. Kromě českého šéfkuchaře Jiřího Krále, držitele ocenění Michelin Bib Gourmand, bude filmové menu servírovat berlínský šéfkuchař a čerstvý držitel michelinské hvězdy Alexander Koppe.

Dějištěm zážitku spojujícího filmovou projekci s exkluzivní večeří bude kino CineStar Praha-Anděl a restaurace v přilehlém hotelu.