Společnost Lionsgate původně doufala, že filmem Bohové Egypta nastartuje novou zásadní filmovou ságu. Tyto představy se však po víkendu rozplynuly.

Velkorozpočtový fantasy snímek, jehož výroba stála 140 milionů dolarů, v 3117 severoamerických kinech utržil jen slabých 14 milionů dolarů. Bohové Egypta tak kandidují na jeden z největších propadáků roku a v podstatě je vyloučené, že by kdy měli pokračování.

Neúspěch snímků ukazuje, jak studio Lionsgate, stojící za sériemi Hunger Games nebo Divergence, jen těžko hledá projekty, které by mohly nahradit tyto končící ságy.

Zatímco Bohové Egypta očekávaní nesplnili, film Deadpool je nadále překonává. Komiksová adaptace z dílny studia Fox ke svým 285,6 milionu dolarů z amerických kin o víkendu přidala dalších 31,5 milionu. I tři týdny po premiéře tak Deadpool nadále vede návštěvnost biografů.

V kategorii filmů s ratingem R, na něž smí v Americe mládež do sedmnácti let pouze v doprovodu dospělého, už je Deadpool třetím nejúspěšnějším snímkem v amerických kinech. Vyšší tržby měl jen snímek Americký sniper s 350,1 milionu dolarů a Umučení Krista s 370,8 milionu.

A šéf americké distribuce Foxu Chris Aronson věří, že alespoň Umučení Krista může Deadpool překonat. „Zatím má fenomenální výsledky a každý další týden překonává naše očekávání,“ uvedl Aronson.

Přestože Bohové Egypta zklamali, studio Lionsgate se dopředu pojistilo, aby měl případný neúspěch co nejmenší finanční dopad. Studio dopředu prodalo práva na distribuci filmu v zahraničí a od australské vlády rovněž získalo pobídky zaručující návrat 46 procent nákladů výměnou za to, že se snímek natočí právě v Austrálii.

Šéf Lionsgate Jon Feltheimer ujistil analytiky, že studio bude na neúspěch filmu doplácet méně než 10 milionů dolarů.

„Přišli jsme se silným finančním modelem, abychom se mohli pokusit nastartovat novou franšízu, a přitom jsme riskovali co nejméně,“ uvedl David Spitz, viceprezident americké distribuce Lionsgate. „Filmu se nedařilo, ale doufáme, že to pro nás bude mít minimální důsledky,“ dodal.

Bohové Egypta se těžko prosazovali i v zahraničí. Na osmašedesáti mezinárodních trzích včetně Ruska, Brazílie nebo Filipín utržili odhadem 24,2 milionu dolarů.

Najít své publikum se za první víkend v kinech nepodařilo sportovní komedii Orel Eddie ani thrilleru o loupeži nazvaném Triple 9.

Orel Eddie, jenž vypráví o nepravděpodobném olympijském vítězi hraném Taronem Egertonem, z projekcí v 2038 kinech utržil jen 6,3 milionu dolarů a skončil na pátém místě. Studio Fox snímek vyrobilo za 23 milionů dolarů a teď doufá, že mu ještě pomůže pozitivní hodnocení A v diváckém průzkumu společnosti CinemaScore.

„Doufáme, že lidé si tento film najdou,“ říká šéf americké distribuce Foxu Chris Aronson. „Je velmi milý a zejména v době, kdy se v prezidentské volební kampaně šíří tolik negativity, je pěkné připomenout si sílu lidského ducha,“ dodal.

Ve filmu Triple 9 režiséra Johna Hillcoata, tedy autora snímku Cesta, účinkují Casey Affleck a Anthony Mackie. Snímek vyprávějící o bankovní loupeži a zkorumpovaných policistech utržil 6,1 milionu dolarů. Společnost Open Road jej vyrobila za 20 milionů.

Analytici míní, že trh je momentálně přesycený filmy. Od poloviny ledna každý víkend do kin vstupují tři velké tituly. „V takové konkurenci je těžké na sebe opravdu upozornit,“ tvrdí Paul Dergarabedian, analytik společnosti ComScore.

Pětici nejnavštěvovanějších filmů tento víkend doplnily snímky Kung Fu Panda 3 a Risen, které utržily 9 a 7 milionů dolarů. Kung Fu Panda 3 je v amerických kinech pátým týdnem a zatím má na kontě 128,4 milionu, Risen za dva týdny utržilo 22,7 milionu.

Hollywood již koncem víkendu přesto upíral pozornost hlavně k nedělnímu udílení cen Oscar. Jejich hlavní favorit, film Revenant Zmrtvýchvstání, o víkendu utržil dalších 3,8 milionu dolarů a v USA překročil hranici 170 milionů.

Snímek přitom 70 procent svých tržeb udělal teprve poté, co byl nominovaný na Oscary – další důkaz, jak může pozornost Oscarů pomoci divácky náročnému snímku o přežití, v němž publikum jinak baví jedině scény s vykucháním koně nebo pojídáním syrového bizona.