Brněnský filmový festival Cinema Mundi se kvůli nedostatku peněz neuskuteční ani letos, ani v blízké budoucnosti. Konec přehlídky v pondělí ohlásili organizátoři, kteří ji pořádali v letech 2010 až 2014.

Loni už se festival nekonal, letos jej chtěli organizátoři obnovit. Peníze ale nakonec nesehnali.

"Bohužel jsme k tomuto rozhodnutí byli donuceni okolnostmi. Snažili jsme se hledat různá řešení, jak festival zachránit. Mrzí nás, že dotace z Jihomoravského kraje byla z pro mě nejasných důvodů ukončena a že kulturní a politická situace ve městě Brně nám zkrátka není nakloněna," uvedl ředitel festivalu Josef Čadík.

Současný brněnský dotační systém podle něj není nastaven tak, aby přehlídka získala přiměřené zdroje.

I přes oficiálně ohlášený konec organizátoři věří, že přijde čas, kdy se změní okolnosti a k myšlence mezinárodního filmového festivalu v Brně se znovu vrátí.

Festival Cinema Mundi v minulosti nabízel divákům filmy, které jednotlivé státy vysílají do boje o Oscara za nejlepší zahraniční film. V pěti ročnících uvedl 435 filmů z celého světa. Do Brna přijelo 140 hostů, filmy přilákaly 59 tisíc diváků.

Na festivalu se podíleli studenti Masarykovy univerzity, kteří překládali titulky a plnili i další úkoly spojené s organizací.

Poslední ročník se konal díky milionové dotaci od kraje a díky nasazení dobrovolníků. Pětimilionového příspěvku, který město chtělo vyčlenit v rozpočtu na rok 2014, se pořadatelé vzdali. Důvodem byl netransparentní způsob zařazení do rozpočtu, který vyvolal nesouhlas představitelů kulturní scény.