Čína v únoru poprvé předstihla Spojené státy v měsíčních tržbách kin. Oznámila to čínská státní tisková agentura Sin-chua, podle níž k výsledku přispěl úspěch lokálního hitu Mořská panna a týden trvající oslavy nového lunárního roku.

Přestože filmový trh v Severní Americe je stále největší na světě, momentálně stagnuje a Čína mu začíná stále vážněji konkurovat.

V roce 2015 tržby čínských kin vzrostly na 44 miliard jüanů, což představuje meziroční nárůst o 50 procent.

V únoru čínská kina utržila rekordních 6,8 miliardy jüanů, tedy v přepočtu 26 miliard korun, jak nyní upřesnila agentura Sin-chua s odvoláním na Státní úřad pro rádio, film, tisk, publikace a televizi.

Podle něj měla čínská kina tržby vyšší v přepočtu o 250 milionů dolarů, tedy šest miliard korun, než jakých v únoru dosáhly americké biografy.

Nejvíce diváků do kin přilákala ztřeštěná romantická komedie Mořská panna, která s tržbami 3,2 miliardy jüanů zlomila rekordy kin. V historických tabulkách přepsala dosavadní rekord místního filmu Monster Hunt i hollywoodského akčního snímku Rychle a zběsile 7.

Zahraniční filmové společnosti od Sony Corporation po Walt Disney Company se stále častěji snaží prosadit na čínském trhu. Jen s obtížemi ale vyjednávají s tamními cenzory a svádí tvrdé boje, aby své filmy dostaly na seznam čtyřiatřiceti zahraničních snímků, jejichž import Čína každoročně povoluje.