Národní filmový archiv spustil portál www.filmovyprehled.cz, který zpřístupňuje ověřené informace o českém filmu. Součástí portálu je on-line filmový časopis Revue, jediné periodikum v Česku zaměřené výhradně na domácí kinematografii a audiovizi.

"Cílem nového filmového portálu je poskytnout veřejnosti komplexní databázi českých filmů. Nabídne úplná, ověřená, a tedy spolehlivá data o české kinematografii, čímž se bude zásadně lišit od již existujících webových portálů zaměřených na současný film," uvedl vedoucí portálu Jan Valter.

V první fázi bude portál obsahovat podrobnou databázi českých hraných filmů od roku 1898 do roku 1992 a základní informace o filmech po roce 1992.

"Databáze vychází z dat, která Národní filmový archiv po léta zpracovával a která prošla v uplynulých dvou letech podrobnou revizí. Tyto informace budeme postupně rozšiřovat o další údaje," dodal Valter.

Revue Filmového přehledu je on-line magazín o české kinematografii. V den spuštění Filmového přehledu například Revue podrobně informovala o nově zrestaurovaných filmech režiséra Pavla Juráčka, které NFA zároveň vrátil na plátna kin.

"Přinášíme širší text o filmu Postava k podpírání i profilový článek o celé Juráčkově tvorbě," uvedl Valter. Obsah Revue bude podle něj průběžně aktualizován a bude rozdělen do šesti rubrik, texty se budou střídat.

Součástí Revue budou aktuální zprávy z filmového průmyslu o připravovaných projektech, produkci a distribuci filmů, návštěvnosti v kinech, na festivalech a přehlídkách, vydávání DVD, Blu-ray disků a knih, o výročích, cenách a významných akcích.

Na aktuální informace naváže on-line časopis podrobnějšími články o premiérách, rozhovory s tvůrci a osobnostmi filmového průmyslu či s odborníky a filmovými mysliteli.

"Budeme přinášet příspěvky o starších filmech a sledovat všechny typy tvorby od hraných filmů přes dokumentární až po experimentální. Zabývat se hodláme profesionální, studentskou i amatérskou kinematografií," uvedl šéfeditor Revue Jan Křipač.

Obsah Revue je interaktivně propojen s databázemi portálu Filmový přehled. Každý text v časopisu bude odkazovat na další zdroje informací v databázích osobností, děl, festivalů či produkčních společností. Vybrané části obsahu portálu budou dostupné v anglickém jazyce.