Disneyho nový film Zootropolis: Město zvířat v severoamerických kinech o víkendu utržil 73,7 milionu dolarů. Historicky vzato se tak postaral o čtvrtý nejúspěšnější vstup do biografů v měsíci březnu.

Animovaný příběh o králíkovi, který se stane policistou, debutoval s nejlepšími výsledky, jaké společnost Disney Animation pamatuje. Dokonce i když roku 2012 do kin poslala pozdější hit Ledové království, ten za první víkend utržil jen 67,4 milionu.

Snímku Zootropolis navíc hraje do karet, že až do dubna, kdy bude mít premiéru nová Kniha džunglí, mu v biografech ve svém žánru nehrozí konkurence. Bude jediným filmem, na nějž mohou zamířit rodiny s dětmi.

„Schází nám konkurence,“ potvrdil Dave Hollis, šéf americké distribuce Disneyho, podle něhož má před sebou studio „velký, velký úspěch“.

Disney neuvedl, kolik výroba snímku stála, většina animovaných filmů ale vzniká za částku nižší než 100 milionů dolarů. Film Zootropolis se o víkendu začal hrát v 3827 severoamerických biografech.

Na některých zahraničích trzích je Zootropolis už třetím týdnem a dohromady z nich má na kontě 232,5 milionu dolarů. Tento víkend zahraniční tržby filmu činily 63,4 milionu.

Ještě začátkem minulé dekády společnost Disney Animation narazila na tvůrčí i komerční dno s filmy jako Planeta pokladů nebo U nás na farmě. Zootropolis pokračuje ve šňůře úspěchů, jimiž se studio naopak může pyšnit v posledních letech.

Od chvíle, kdy Disney Animation roku 2006 začali řídit Ed Catmull a John Lasseter z Pixaru, jejž tehdy Disney koupil, se studiu daří. Kromě Ledového království vytvořilo hity Na vlásku nebo Raubíř Ralf a získalo také několik cen Oscar.

„Tehdy jsme se začali zaměřovat na kvalitu,“ dodal šéf distribuce Hollis. „Došlo nám, že kvalita je nejlepší podnikatelský plán.“

Skotskému herci Gerardu Butlerovi se o víkendu podařilo trochu vyvážit neúspěch filmu Bohové Egypta, v němž účinkuje a který minulý týden v kinech propadl. Butler je ale také hvězdou nového snímku Pád Londýna, tedy pokračování titulu Pád Bílého domu. Druhý díl o víkendu začalo promítat 3490 kin a utržil 21,5 milionu dolarů, díky čemuž v tabulce návštěvnosti skončil druhý. První díl do kin vstupoval s tržbami 30 milionů dolarů za první víkend.

Za dvojkou, jejíž výroba stála 60 milionů dolarů, stojí studio Focus Features. Filmu se víc dařilo u dospělých diváků, přes 76 procent z nich bylo starších pětadvaceti let. Muži si koupili 60 procent všech prodaných lístků na film.

„S prvními výsledky jsme velice spokojeni a očekáváme, že úspěch bude pokračovat,“ uvedl Jim Orr, šéf distribuce Focus Features. „Starší diváci na filmy nechodí nutně hned první víkend,“ upozornil.

Herečka a komička Tina Feyová už tak úspěšná jako Gerard Butler nebyla. Její nový snímek Whiskey Tango Foxtrot začalo promítat 2374 kin, utržil ale jen 7,6 milionu dolarů. Drama o novinářce, která pokrývá válku v Afghánistánu, za 35 milionů dolarů vyrobila společnost Paramount.

Válečné filmy a politické komedie to ale v kinech nemají snadné, v minulosti se nedařilo snímkům Soukromá válka pana Wilsona, Mariňák či naposledy ani titulu Vítězství je naše. Studio Paramount se ale ještě nevzdává, podle svého vicepředsedy Roba Moorea doufá, že návštěvnost filmu bude v dalších týdnech růst. Podobně se to stalo nedávnému hitu Tiny Feyové nazvanému Sisters.

„Čekali jsme víc,“ přiznal Moore. „Poslednímu filmu Feyové ale návštěvnost rostla a sobotní tržby Whiskey Tango Foxtrot byly dobré. Doufáme, že se situace ještě zlepší.“

Čtvrtým týdnem je v kinech komiksový hit Deadpool, jehož tržby nyní překročily hranici 300 milionů dolarů. Snímek o víkendu skončil třetí s 16,4 milionu dolarů, celkově má na kontě 311,1 milionu.

Na pátém místě jsou Bohové Egypta s 5 miliony dolarů. Výroba tohoto akčního filmu stála 140 milionů dolarů, po dvou týdnech ale v severoamerických kinech utržil jen 22,8 milionu. Pro snímek, který měl položit základy nové ságy, jde o strašný výsledek.

Drama z novinářského prostředí Spotlight o víkendu zužitkovalo úspěch na cenách Oscar a utržilo 1,8 milionu dolarů. Celkově má na kontě 41,6 milionu.

Do omezené distribuce o víkendu vstoupil film režiséra Terrence Malicka Knight of Cups, v němž účinkuje Christian Bale. Z projekcí ve čtyřech kinech utržil 56,6 tisíce dolarů, v průměru tedy 14,1 tisíce na jeden biograf.

Březen býval měsícem, kdy do kin chodily spíš snímky předurčené k neúspěchu. Tuto tradici ale podle analytiků v posledních letech změnil výsledek filmů Hunger Games, Alenka v říši divů či Popelka. Nynější úspěch Zootropolis potvrzuje změnu trendu.

„Z března se stal měsíc velkorozpočtových filmů,“ míní Paul Dergarabedian z analytické společnosti ComScore. „Dnes může velkorozpočtový film do kin přijít kterýkoliv měsíc,“ dodal.