Slovensko-český film Eva Nová režiséra Marka Škopa, který příští čtvrtek vstoupí do české distribuce, získal nejvíc nominací na slovenské filmové ceny Slnko v sieti. Ty budou uděleny v dubnu.

Snímek o stárnoucí herečce, kterou ve snímku ztvárnila populární Emília Vášáryová, má devět nominací na národní filmovou cenu včetně hlavních kategorii – nejlepší hraný film a nejlepší režii.

Film získal na loňském mezinárodním filmovém festivalu v Torontu cenu filmových kritiků.

Druhý nejvyšší počet nominací, šest, dostalo slovensko-české drama Koza o někdejším boxerovi na jeho cestě za poslední životní prohrou. Snímek Ivana Ostrochovského, který se v minulém roce neúspěšně ucházel o nominaci na Oscara, zabojuje i o cenu za nejlepší film, na kterou byl rovněž nominován film Děti Jaroslava Vojteka.

V letošním šestém ročníku odevzdávání cen Slnko v sieti, které se na Slovensku koná jednou za dva roky, porota udělí sošky ve čtrnácti kategoriích.

V ženské herecké kategorii akademici nominovali Evu Bándor za film Děti, Judit Bárdos za Fair Play a Vášáryovou za snímek Eva Nová.

O sošku v mužské herecké kategorii se ucházejí Zvonko Lakčevič za film Koza, Milan Lasica za snímek Jak jsme hráli čáru režiséra Juraje Nvoty a Milan Ondrík za roli ve filmu Eva Nová.

Nominace na slovenské filmové ceny mají také komedie Wilsonov Tomáše Mašína a pohádka Alice Nellis Sedmero krkavců.