Celovečerní film nazvaný Lidská tvář, který je inspirován životem někdejšího československého politika a vůdčí osobností pražského jara 1968 Alexandrem Dubčekem, připravuje slovenská společnost Leca Production.

Historický politický thriller by měl mít premiéru za dva roky, oznámil producent Andrej Leca.

Pražské jaro bylo obdobím snah o uvolnění poměrů v komunistickém Československu. Právě vysoký komunistický funkcionář Dubček ztělesňoval pokus o nastolení "socialismu s lidskou tváří", jejž ovšem potlačila vojenská invaze států Varšavské smlouvy do Československa v srpnu roku 1968.

"Už delší dobu jsme přemýšleli o realizaci filmu o (některé) osobnosti. Padla dvě jména, a to Milan Rastislav Štefánik a Alexander Dubček. Uvažovali jsme, jak je to možné, že o těchto osobnostech není žádný hraný film," řekl producent Leca. Ten se nakonec rozhodl pro Dubčeka.

Leca Production zkušenosti s točením filmů nemá. Ke spolupráci ale získala známého ruského režiséra Andreje Končalovského, který se podílí také na scénáři připravovaného filmu a vymyslel i jeho název.

"Dubčekův příběh je příběhem člověka, který překročil hranici a měl odvahu postavit se strachu. Přestal se bát odposlechů, tajných agentů či občasného štěkání z Moskvy a rozhodl se jednat coby svobodný člověk," uvedl Končalovskij v tiskové zprávě.

Autorem námětu a scénáře je Karol Hlávka, jenž stál také u filmu Fontána pro Zuzanu. "Dohodli jsme se na koncepci, která si neklade za cíl zfilmovat biografii známého československého reformátora socialismu. Spíše nám jde o zmapování jakýchsi pravidel hry, obecně fungujících mechanismů moci, které se nevztahují pouze na pohnutá šedesátá léta," uvedl Hlávka. Dodal, že o obsazení herců ve snímku rozhodnuto dosud nebylo.

Film by měl mít premiéru v roce 2018 – u příležitosti 50. výročí takzvaného pražského jara a okupace Československa. Na snímku se patrně v koprodukci budou podílet také Česko, Francie a Itálie.

Rozpočet projektu by neměl překročit pět milionů eur, v přepočtu 135 milionů korun.

Dubček, rodák ze slovenské vesnice Uhrovec, byl po okupaci Československa v roce 1968 nucen odejít do ústraní. Do vysoké politiky se vrátil po pádu komunismu v Československu v roce 1989 a stal se předsedou federálního parlamentu. V roce 1992 jeho vůz dostal na dálnici smyk a Dubček utrpěl těžká zranění, kterým v listopadu téhož roku podlehl.