Svůj nový film, milostný válečný příběh, označuje režisér Emir Kusturica za jakousi politickou závěť. Zároveň jde o poslední snímek, jenž kdy přihlásil do nějaké soutěže. Oceňovaný filmař to řekl v pátek na festivalu v Benátkách, kde měla jeho novinka premiéru.

Na nejstarší kinematografickou přehlídku světa Kusturica dovezl svůj nový titul Na mlečnom putu (anglicky On The Milky Road). Jde o příběh mlékaře, jenž se ocitne v první linii blíže neupřesněné války a jehož život obrátí vzhůru nohama tajuplná italská žena.

Kusturicův snímek je jedním z dvaceti titulů, které budou v Benátkách tuto sobotu večer usilovat o hlavní cenu – Zlatého lva.

"Už mám po krk tohoto sportovního filmového života, kdy záleží jen na tom, jestli vyhrajete, nebo ne," vysvětlil jedenašedesátiletý režisér, proč už své budoucí snímky nechce přihlašovat do soutěží. Prý mu to působí jen stres. "Neříkám, že ještě nenatočím několik filmů, ale už s nimi nebudu soutěžit," rozhodl se.

Kusturica na Benátském filmovém festivalu roku 1981 získal Zlatého lva za svůj celovečerní debut nazvaný Vzpomínáš na Dolly Bell?. Tehdy mu bylo pouhých sedmadvacet let.

Později filmař dvakrát obdržel Zlatou palmu na festivalu v Cannes, jednoho Stříbrného medvěda na přehlídce Berlinale a rovněž byl nominován na Oscara za nejlepší cizojazyčný film.

Umělec, jenž se kromě filmu věnuje také hudbě, teď prý chce věnovat svůj čas pěstování organických plodin a vyrábění džusů na farmě. Filmy hodlá natáčet, "jen když to budu cítit jako potřebu", řekl.

Ve svém novém filmu Kusturica ztvárnil hlavní roli mlékaře, Italku hraje Monica Bellucci. Snímek, jejž Kusturica napsal i natočil, je jeho prvním titulem po devíti letech. Výroba autorovi zabrala téměř čtyři roky.

"Označuji ho za svoji politickou závěť, protože jsem smíchal dva nejdůležitější prvky lidského života: lásku a válku," řekl Kusturica.

Dodal také, jak ho mrzí, že se lidé na světě dál vraždí i dvacet let po válce v Jugoslávii, kterou režisér v 90. letech minulého století sám zažil. "Válka se stává téměř metafyzickou," pravil.

Monica Bellucciová se kvůli roli ve filmu Na mlečnom putu naučila srbsky. V Benátkách řekla, že ji oslovilo, jak snímek vypráví o lásce mezi dvěma dospělými lidmi.

"Nemají co ztratit, už nejsou mladí, ale stále věří v lásku a v to, že může existovat cosi magického," popsala jedenapadesátiletá herečka. "Asi to bude tak, že láska a sexualita závisí na energii, kterou jim člověk dá, nikoliv na věku," dodala.