Coby syn duchovního se americký herec Denzel Washington v dětství nesměl dívat na kovbojky. Když teď ale při natáčení remaku filmu Sedm statečných jezdil na koni a střílel z koltu, připadal si jako dítě. Washington to řekl v sobotu v Benátkách, kde snímek představil v závěrečný den tamního filmového festivalu.

Sedm statečných – příběh o skupině odpadlíků, kteří na Divokém západě brání občany malého městečka před gaunery – natočil režisér Antoine Fuqua.

Projekcí snímku v sobotu večer vyvrcholil festival v Benátkách, kromě toho se film promítá též na právě zahájeném Torontském filmovém festivalu.

„Moci jezdit na koni a tasit kolt pro mě bylo, jako bych se vrátil do dětství. A to nám za to ještě zaplatili,“ řekl v Benátkách jedenašedesátiletý Denzel Washington. „Svého koně jsem si zamiloval, chybí mi,“ dodal.

Film vypráví o skupině vyvrhelů, kteří se spojí, aby bránili městečko nalézající se poblíž zlatokopeckých dolů. Na něj pořádá nájezdy nelítostný průmyslník Bartholomew Bogue, jehož ve filmu ztvárnil herec Peter Sarsgaard.

Hrdiny k akci přiměje setkání s ovdovělou mladou ženou hranou Haley Bennettovou, jež se rozhodne pomstít svého zabitého manžela.

Skupinu ve filmu vede Washingtonova postava, tedy lovec lidí jménem Sam Chisholm. Ten si k sobě vezme alkoholika a hráče hazardních her Joshe Farradaye, jehož ztvárnil Chris Pratt, dále pistolníka Goodnighta Robicheauxa (toho hraje Ethan Hawke) a vrhače nožů Billyho Rockse, jejž zpodobil Byung-hun Lee.

Ke skupině se dále přidají stopař Jack Horne (hraje ho Vincent D'Onofrio), mexický vyvrhel Vasquez hraný Manuelem Garciou-Rulfem a americký indián Red Harvest v podání Martina Sensmeiera.

Jde o remake slavného filmu Sedm statečných z roku 1960, jejž natočil John Sturges. Ani ten ale nebyl původní – Sturges jen do prostředí Divokého západu přesadil japonský film režiséra Akiry Kurosawy z roku 1954 nazvaný Sedm samurajů.

Oproti předchozí verzi z roku 1960 má nynějších Sedm statečných pestřejší obsazení. Režisér Fuqua se spolehl na afroamerické, asijské a mexické herce, do čela skupiny pak umístil hrdinku.

„Je to přesnější vyobrazení toho, jak svět vypadal v roce 1874,“ podotkl k obsazení herec Denzel Washington.

Režisér Fuqua v Benátkách řekl, že westerny ho bavily vždy. Připomněl také, jak se tento filmový žánr měnil – hlavně když italský režisér Sergio Leone začal točit takzvané spaghetti westerny s hercem Clintem Eastwoodem.

„Svým způsobem měly spaghetti westerny blíž k tomu, jak Divoký západ opravdu vypadal,“ míní Fuqua. „V Leoneho filmech vystupovaly tvrdší a zlejší postavy, nelakoval svět narůžovo. Sergio Leone měl velký vliv na to, že jsem si oblíbil westerny,“ dodal.

Přestože téma filmu za padesát let nikterak nezestárlo, režisér ho prý nechtěl zbytečně zpolitizovat. „Stále čelíme tyranii a terorismu, zastrašování lidí a vidíme, jak silnější využívají ty slabší,“ vyjmenoval filmař.

„Jistě by to šlo zpolitizovat. My jsme se ten film ale pokusili natočit tak, aby byl zábavný,“ dodal.