Herec a režisér Robert Redford v noci na pátek středoevropského času zahájil dvaatřicátý ročník festivalu nezávislého filmu Sundance. Místo politiky se ve svém projevu zaměřil na novináře.

„Svět médií se v podstatě smrskl na svět hlášek. Všechno je tak útržkovité a krátké, že nemáte čas to vstřebat ani nad tím přemýšlet, protože už se to hned přesouvá k další události,“ řekl Redford na zahajovací tiskové konferenci.

Prázdno, které v důsledku toho vzniklo, podle Redforda vyplňují dokumentární filmy. „Přijde mi, že dokumenty dnes hrají důležitější roli než kdy předtím, protože se z nich stává jakási novinařina na větší ploše. Dokumenty mohou skutečně odvyprávět příběh tak, aby ho divák vstřebal a měl čas si uvědomit, co cítí,“ dodal Redford na akci, která je zároveň největší na trhu s dokumentárními filmy.

Redford na festivalu připomněl jednu ze svých nejznámějších rolí, kdy roku 1976 ve snímku Všichni prezidentovi muži ztvárnil novináře Boba Woodwarda z deníku Washington Post. Právě při natáčení tohoto filmu, jenž vyprávěl o kauze Watergate, prý Redford docenil, jak důležitá je investigativní žurnalistika.

„I jako filmař jsem se pak držel pravidla, že člověk musí zabrat vší silou a do tématu se hluboce ponořit,“ řekl.

Osmdesátiletý držitel Oscara čelil spoustě otázek na nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa, který se funkce ujme v pátek odpoledne.

Trump bude na festivalu Sundance zjevně tématem, světovou premiéru tu má mít například dokumentární film Trumped: Inside the Greatest Political Upset of All Time.

Podle agentury AFP Robert Redford prohlásil, že po Trumpově nástupu očekává škrty v kultuře. "Mnoho lidí se bojí, že bude temněji, a cítí, jak se ta temnota šíří," řekl Redford v narážce na Trumpovy sliby, že omezí státní výdaje mimo jiné na kulturu.

Ty jsou v USA oproti Evropě naprosto minimální. Trump chce však podle serveru TheHill.com například zcela zrušit National Endowment for the Arts, který americkým kulturním organizacím v omezené míře přispívá na konkrétní projekty.

"Ti lidé, kteří během voleb dělali, že se jich to netýká, si teď uvědomí, že se jich to týká bytostně. Očekávám a doufám, že vznikne nějaké hnutí, že lidé budou rebelovat," prohlásil Redford.

Převážná část Hollywoodu v loňských volbách vyjadřovala nelibost vůči Donaldu Trumpovi a raději miliony dolarů přispěla na kampaň jeho demokratické soupeřky Hillary Clintonové.

Redford řekl, že festival Sundance jako takový k současné americké politické situaci nebude zaujímat stanovisko. Raději upozorní na nezávislé filmaře, kteří by se politikou chtěli zabývat.

„Prezidenti přicházejí a zase odcházejí, jednou je tak a podruhé jinak. A takhle to chodilo vždy, proto se politikou nezabýváme a místo toho se zaměřujeme na příběhy vyprávěné umělci,“ řekl Redford.

Trumpovu inauguraci však festival zcela nepomine. Moderátorka zábavních pořadů Chelsea Handlerová v sobotu po hlavní ulici Park City povede průvod žen, který se uskuteční ve stejnou dobu, kdy budou ženy pochodovat také ve Washingtonu, kde inaugurace proběhne. Cílem průvodu je upozornit na lidská a občanská práva.

Robert Redford, jedna z nejvlivnějších hollywoodských osobností 70. a 80. let, založil festival Sundance v Park City ve státě Utah. Přehlídka uvádí nezávislé filmy a představuje talenty, které za sebou nemají velká studia.

Jak připomíná agentura AFP, vloni takto právě ze Sundance vzešel film Místo u moře, který nyní patří ke kandidátům na Oscara. Do českých kin vstoupí 2. února.

Také letos se velká část ze 120 přihlášených snímků zabývá aktuálními tématy. Větší programový blok je pak věnován titulům týkajícím se změny klimatu. Festival Sundance potrvá do 29. ledna.