Fanoušci i hvězdy v neděli vzdorovali mrazivému skotskému počasí, aby byli svědky premiéry filmu T2 Trainspotting. Pokračování snímku, jenž v mnoha ohledech vystihl 90. léta, se po dvou dekádách vrací k edinburským feťákům Rentonovi, Spudovi, Sick Boyovi a Begbiemu.

Původnímu filmu Trainspotting se podařilo vystihnout špinavou i tragikomickou stránku života na skotských ulicích. Učinil tak líčením kriminálních přestupků, jichž se feťáci dopouštěli, a za významného přispění soundtracku.

Snímek z roku 1996 ocenili kritici, především však dal hlas do té doby neznámé části britské společnosti.

Také novinka T2 Trainspotting obsahuje nemravné zábavné scény a napínavé i drásavé momenty. Film však pojednává především o přátelství, stárnutí a o důsledcích, jež mohou mít riskantní rozhodnutí učiněná v mládí.

Kolem původního Trainspottingu vznikla silná fanouškovská komunita. Film rovněž odstartoval mezinárodní kariéry prakticky všech účinkujících v čele s herci Ewanem McGregorem a Robertem Carlylem.

Stejně tak se dařilo spisovateli Irvinu Welshovi, podle jehož románu kniha vznikla, a režiséru Dannymu Boyleovi. Ten později získal několik Oscarů za film Milionář z chatrče a režíroval zahajovací ceremoniál letních olympijských her v Británii.

„Scénář působil chytře, osobně, emotivně. Byli jsme nadšení, že si tyhle chlapíky můžeme zase zahrát. Přijde nám, že je nějakým způsobem známe, že jsou to naši přátelé,“ uvedl na premiéře Ewan McGregor, jenž hraje antihrdinu Rentona.

Irvine Welsh je nejen autorem románu Trainspotting, ale také prózy zvané Porno, ze které nový film volně vychází. Sám Welsh prohlásil, že druhému dílu dává přednost před jedničkou.

„Ten první byl jako velký nával energie. Ukázal lidem svět, o jehož existenci mnozí ani netušili,“ řekl.

„Nový film je mnohovrstevnatý a mnohem hlubší. Stále vyzařuje onu tělesnou energii, ale ještě s ní nějak pracuje,“ dodal.

Devatenáctiletá fanynka Emma z Glasgow, která na filmové hvězdy čekala v dešti i sněhu, očekává, že také druhý díl Trainspottingu bude mít úspěch u mladého publika.

„Bude pro nás znamenat dokonce ještě víc, protože vypráví o naší době,“ řekla.