Ve věku devětaosmdesáti let zemřela francouzská herečka Emmanuelle Riva. V sobotu o tom informovala agentura AFP.

Riva je známá z filmů Hirošima, má láska od Alana Resnaise z roku 1959 či z adaptace slavného románu Francoise Mauriaca z roku 1962 Tereza Desqueyrouxová. Ve filmu Tři barvy: Modrá, jejž v 90. letech minulého století natočil Krzysztof Kieślowski, ztvárnila matku postavy Juliette Binocheové.

V posledních letech na sebe Riva nejvíc upozornila snímkem Láska. Za něj byla roku 2013 jako nejstarší herečka v historii nominována na Oscara.

Film režiséra Michaela Hanekeho vypráví o manželích, jejichž dlouholetá láska a pevné pouto jsou vystaveny těžké zkoušce, když žena prodělá mozkovou mrtvici a okolí se musí smířit s její proměnou. Partnerem Rivy ve snímku byl Jean-Louis Trintignant.

Za postavu Anne ve filmu Láska získala Riva v roce 2013 britskou cenu BAFTA a francouzského Césara. Snímek také v roce 2012 vyhrál filmový festival v Cannes.

Emmanuelle Riva se narodila ve Francii, po rodičích ale měla italské předky. V roce 1953 se jako šestadvacetiletá přestěhovala do Paříže, kde se navzdory přání rodiny rozhodla stát herečkou. Nikdy se nevdala ani neměla děti. Nikdy také neúčinkovala v anglickojazyčném filmu.

Riva zemřela v pátek po dlouhé nemoci, uvedlo podle AFP hereččino okolí.