Když nacisté požádali kytaristu Djanga Reinhardta, zda by nezahrál pro jejich vojáky mířící na východní frontu, vystavili ho morálnímu dilematu, jaké umělci v jiné podobě řeší dodnes.

Ve čtvrtek to na festivalu Berlinale řekl režisér filmu, který vypráví právě o tomto francouzském průkopníkovi jazzové kytary z první poloviny 20. století.

Snímek Django, který měl v německé metropoli ve čtvrtek světovou premiéru, se zaměřuje na situaci z roku 1943. Nacisté chtějí, aby Reinhardt zahrál pro jejich vojsko a pozvedl tak jeho morálku. Musí ale přizpůsobit svůj styl a zprostit ho synkop či swingového rytmu, které si nacisté ideologicky spojují s americkým jazzem. Tuto hudbu původně afrických otroků přivlečených do USA němečtí hlasatelé nadřazenosti bílé rasy slyšet nechtějí.

Pokud by romský kytarista Reinhardt ve filmu souhlasil, koncertoval by pro stejné lidi, kteří ve stejné době ve vyhlazovacích táborech vraždí zhruba 500 tisíc Romů.

Francouzský scenárista Étienne Comar, který Djangem debutuje jako režisér, prý Reinhardtovu hudbu díky svému otci poslouchal už jako dítě.

Na festivalu Berlinale Comar řekl, že chtěl zachytit umělce ve složité historické situaci a zároveň natočit snímek, který by promlouval i k současnému publiku.

„Otázka, zda udělat politické gesto, je velice přímá. Měli byste hrát pro nějaké publikum, když nesouhlasíte s jeho názory?“ ptal se Comar před premiérou filmu.

V něm Django Reinhardt odehraje vyprodaný koncert v okupované Paříži. Následně za ním přijde německý důstojník a říká mu, že říšský ministr propagandy Joseph Goebbels a možná i sám Adolf Hitler by si přáli slyšet Reinhardta hrát v Berlíně.

Kytarista si původně myslí, že jeho popularita ho před případnou perzekucí ochrání. Když ho ale milenka varuje, že v Německu už lidé nastupují do transportů a malé děti jsou odváděny na pokusné experimenty, kytarista mění názor.

Nakonec se svoji matkou i těhotnou ženou prchá přes Alpy do Švýcarska. Romskou vesnici, kde se cestou z Paříže zastaví, nacisté vypálí. Reinhardt je dočasně zatčen a musí koncertovat pro německé důstojníky.

„Při natáčení jsem si uvědomil, že v tom příběhu je spousta paralel k dnešku,“ řekl režisér Comar a konkrétně uvedl například situaci uprchlíků a omezování lidské svobody či cestování. Zřejmě tím narážel na fakt, že do Německa za poslední dva roky přišlo přes milion uprchlíků, a také na dekret nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, který se snaží omezit vstup do USA pro obyvatele sedmi převážně muslimských zemí.

Podle režiséra byl Django Reinhardt umělcem, který je „zaslepený svojí hudbou, nevidí, jak se svět mění, ani nečeká válku“ a teprve příliš pozdě si uvědomí, co se kolem něj děje.

Hlavní hvězdou filmu je herec Reda Kateb, který před třemi roky se slavnějším Viggem Mortensem účinkoval v dramatu Daleko od lidí.

Kateb agentuře AFP vylíčil, jak si během příprav na roli Reinhardta snažil osvojit kytaristův způsob hry. Ten byl výjimečný mimo jiné tím, že Reinhardt už v dětství přišel o dva prsty. Díky tomu si vyvinul jedinečnou hráčskou techniku.

Film Django je jedním z osmnácti titulů, které na festivalu Berlinale usilují o hlavní cenu, takzvaného Zlatého medvěda. V německé metropoli se Django bude promítat do 19. února, českého distributora zatím nemá.

Na Berlinale, které je každoročně prvním z významných evropských filmových festivalů, bude mít letos dále premiéru dokumentární snímek o německém umělci Josephu Beuysovi, drama The Dinner s herci Richardem Gerem a Laurou Linneyovou či nový film Agnieszky Hollandové, jenž vznikl v české koprodukci.

Ceny budou vyhlášeny příští sobotu 18. února, porotu vede nizozemský režisér Paul Verhoeven. Ten ve čtvrtek agentuře AP řekl, že se těší na kontroverzní filmy, aby se mezi porotci rozproudila debata.

Zahájení letošního Berlinale se jinak neslo v politickém duchu. Devětatřicetiletá americká herečka Maggie Gyllenhaalová, která je členkou poroty, prohlásila, že Američané jsou připraveni vzdorovat Donaldu Trumpovi.

Podle agentury AFP mexický režisér a herec Diego Luna humorně glosoval Trumpovy plány na stavbu zdi podél americko-mexické hranice. „Přijel jsem, abych se tu naučil, jak bourat zdi,“ řekl herec, z poslední doby známý účinkováním ve filmu Rogue One: Star Wars Story, v narážce na někdejší Berlínskou zeď.

Americký herec Richard Gere zase využil návštěvy Berlinale k tomu, aby se setkal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Přimlouval se za Tibeťany, jimž se dlouhodobě snaží pomoci svými lidskoprávními aktivitami.

Kancléřka Merkelová se na Berlinale minulý rok obdobně setkala s hercem Georgem Clooneym a jeho ženou, právničkou Amal zabývající se svobodou slova a lidskými právy. Hovořili o tehdy vrcholící uprchlické krizi.

Hlavní cenu Zlatého medvěda vloni na Berlinale obdržel film Fuocoammare (Požár na moři) zabývající se uprchlíky na italském ostrově Lampedusa. Cenu udělila porota vedená herečkou Meryl Streepovou, film může tento měsíc získat Oscara v kategorii nejlepší dokument.