Srbský režisér Emir Kusturica ve středu večer na pražském filmovém Febiofestu představil svůj nový snímek nazvaný Na mléčné dráze.

K milostnému příběhu, který se odehrává během války na Balkáně, Kusturica napsal scénář a poprvé ve své kariéře ztvárnil hlavní mužskou roli. Tu ženskou dostala herečka Monika Bellucciová. Do českých kin snímek vstoupí 11. května.

"Snímek Na mléčné dráze vznikl z vůle udělat zase film, ale dělat hudbu není taková dřina. Už to vypadalo, že film nikdy nedokončím," řekl režisér, hudebník a absolvent pražské FAMU Kusturica divákům poté, co prošel po červeném koberci před multikinem CineStar na Andělu.

Příchod oblíbeného režiséra sledovaly desítky lidí, mnozí z fanoušků ho požádali o autogram.

Na pátečním slavnostním zakončení 24. ročníku Febiofestu režisér převezme sošku Kristiana za přínos světové kinematografii.

Kusturica si ve filmu Na mléčné dráze zahrál muže, jenž uprostřed války rozváží na oslu mléko a zamiluje se do krásné Italky s problematickou minulostí v podání hvězdy italského filmu Bellucciové.

"Vytvořil jsem moderní pohádku o objevování krásy lidských světů. Je to velmi jednoduchý příběh, jehož natáčení bylo fyzicky těžší a náročnější při filmování exteriérů, než by se mohlo zdát,“ řekl Kusturica.

„Hledali jsme takovou krajinu, která by umocnila vnitřní svět hlavních postav – muže a ženy, kteří se do sebe zamilují a jsou ochotni obětovat se přírodě," dodal režisér.

Podle publicistů balkánská lovestory Na mléčné dráze otevírá dveře k nostalgii po předminulé dekádě a okouzluje archetypálním příběhem o lásce v době, která jí nepřeje.

Tvůrci dodali, že film “se skládá ze tří skutečných příběhů a mnoha myšlenek".

Emir Kusturica patří k nejoriginálnějším evropským režisérům. Posbíral řadu významných mezinárodních cen od Zlatého lva v Benátkách za film Vzpomínáš na Dolly Bell? přes Zlatou palmu v Cannes za snímky Otec na služební cestě a Underground.

Z Berlinale si odvezl Stříbrného medvěda za režii snímku Černá kočka, bílý kocour a za nejlepší anglicky mluvený film Arizona Dream.

Při své návštěvě Prahy v roce 2011, kdy byl s kapelou The No Smoking Orchestra hlavní hvězdou koncertu festivalu Praha – Sen letní noci, Kusturica od svých příznivců dostal košík s živou husou připomínající scénu z jeho proslulého filmu Černá kočka, bílý kocour.

Tehdejší pražský primátor Bohuslav Svoboda také filmaři předal symbolický klíč od metropole.