Poslední díl nové trilogie Hvězdných válek nazvaný Star Wars: Epizoda IX do kin přijde v květnu 2019. Oznámilo to studio Walt Disney Company.

Nový termín distribuční premiéry 24. května znamená změnu strategie. První dva díly této sci-fi ságy Disney do biografů uváděl v polovině prosince, tedy těsně před Vánocemi.

Bližší informace o deváté epizodě Hvězdných válek studio zatím neposkytlo. O filmu se ví pouze to, že jej natočí Colin Trevorrow, z poslední doby autor velkorozpočtového Jurského světa.

Studio také oznámilo, že nedávno zesnulá herečka Carrie Fisher, představitelka princezny Leii, již v deváté epizodě účinkovat nebude.

Epizoda IX zakončí první trilogii, kterou Disney natočil poté, co od George Lucase roku 2012 koupil jeho firmu Lucasfilm za 4 miliardy dolarů.

Novou trilogii v prosinci 2015 odstartovala Epizoda VII – Síla se probouzí, v níž se před kamerami znovu sešli protagonisté původních Hvězdných válek z roku 1977.

Letos 15. prosince do kin přijde druhý film, Epizoda VIII – Poslední Jedi.

Walt Disney Company v úterý dále odložila pokračování velkorozpočtové ságy o archeologu Indianovi Jonesovi, které chystá režisér Steven Spielberg.

Nový film s hercem Harrisonem Fordem v hlavní roli by podle nových informací měl do kin přijít až 10. července 2020. Tou dobou bude Ford slavit 78. narozeniny.

Jak uvedl časopis Variety, Disney skrze vlastnictví firem Lucasfilm, Marvel a Pixar disponuje širokou paletou etablovaných značek a hrdinů, díky nimž může své filmy plánovat na několik let dopředu.

To má dopad na konkurenci – málokteré studio si troufne posílat své velkorozpočtové trháky do kin ve stejné době, kdy promítají nové Star Wars či Indianu Jonese.

Studio odklad nového Indiany Jonese nevysvětlilo. Snímek, jenž zatím nemá finální název, měl do kin podle dřívějších spekulací přijít již v červenci 2019. Ví se pouze tolik, že na scénáři pracuje David Koepp, hudbu opět složí John Williams a že Spielbergův někdejší spolupracovník George Lucas na novém Indianovi Jonesovi nespolupracuje.

Oborový časopis Variety nedávno napsal, že režisér Steven Spielberg – dosavadní autor všech filmů o Indianovi Jonesovi – se zřejmě věnuje příliš mnoho projektům naráz, než aby novinku stihl natočit dřív.

„Indianu Jonese může hrát jen jeden herec, a to je Harrison Ford. Nemyslím si, že by ho v roli Indyho někdo mohl nahradit,“ uvedl dříve Spielberg.

Spielberg podle Variety nyní pracuje na adaptaci young adult sci-fi románu Ready Player One od spisovatele Ernesta Clinea a také na dramatu The Post s herci Tomem Hanksem a Meryl Streepovou vyprávějícím o takzvaných Pentagon Papers.

Tento snímek vylíčí kauzu deníku Washington Post ze 70. let minulého století, kdy se list soudil s americkou vládou o právo publikovat zprávu ministerstva obrany o nasazení vojáků ve vietnamské válce. Její součástí byly mimo jiné tehdy nezveřejněné informace o americkém působení v Kambodži a Laosu.

Kauza Pentagon Papers byla v nedávné době připomenuta v souvislosti s nedávnými úniky diplomatické korespondence na serveru WikiLeaks.