Městské divadlo Zlín v nadcházející sezoně připomene britského dramatika Toma Stopparda. Rodák ze Zlína toto pondělí oslaví 80. narozeniny.

Stoppard se proslavil mimo jiné scénářem k oscarovému snímku Zamilovaný Shakespeare, právě jeho jevištní adaptace bude mít na konci dubna příštího roku ve zlínském divadle premiéru.

Divadlo uvedlo Stoppardovy hry již dříve. To, že je Tom Stoppard zlínským rodákem, vnímáme velmi intenzivně, říká dramaturg Vladimír Fekar.

"Krátce po revoluci, v roce 1990, byla uvedena hra Enter a Free Man, premiéru v Anglii měla v roce 1968, která se překládá Jsem volný jak ten pták. Ale režisér Josef Morávek, který hru se svou ženou Svatavou zároveň přeložil, akcentoval tehdy velmi citlivé téma svobody i v názvu a hra byla uvedena pod názvem Přišel jsem na svět svobodný," vzpomíná Fekar.

„V porevoluční, raně kapitalistické a podnikatelské atmosféře byla hra o chlapíkovi, který je přesvědčen, že má se svými vynálezy zaděláno na velký byznys, více než třaskavá,“ dodává dramaturg.

Stoppardova hra podle něj přesně pojmenovávala nadšení, pády a rozpady rodin kvůli honbě za penězi, které se v republice děly v 90. letech.

Podruhé se zlínské divadlo ke Stoppardovi vrátilo za doby uměleckého ředitele Petra Veselého v letech 2009 až 2011.

"Vizí tehdejšího uměleckého vedení bylo představit jakousi trilogii her Toma Stopparda s tím, že třetím, závěrečným dílem trilogie by byla hra, kterou by pro Městské divadlo Zlín Tom Stoppard přímo napsal,“ popisuje dramaturg.

„Učinili jsme několik kroků pro to, abychom tuto v zásadě utopickou vizi naplnili. Tom Stoppard byl nabídkou potěšen, ale do hry, jež by byla reflexí i jeho zlínských let a dětství, se pouštět nechtěl," dodal.

Z původního záměru zbyla inscenace Stoppardovy adaptace Nestroyovy komedie, kterou pod názvem Na flámu ve Zlíně režíroval překladatel hry Šimon Dominik.

Příští rok se tedy v repertoáru divadla objeví Zamilovaný Shakespeare. Hra vznikla podle stejnojmenného filmu.

William Shakespeare se v ní marně pokouší dopsat hru, která se má už brzy začít zkoušet, avšak v rozletu ho brzdí zklamání z nešťastné lásky. Seznámí se však s krásnou Violou a začne se rodit jedna z jeho nejslavnějších her, Romeo a Julie.

Ačkoli Tom Stoppard vyrůstal od dětství hodně vzdálen Česku, je rodákem z českých zemí a na svůj původ nezapomíná. Dění v tuzemsku mu několikrát poskytlo i námět k dílům. Známá je také jeho podpora disentu v čase normalizace či přátelství s exprezidentem Václavem Havlem.

Sir Stoppard je mistrem brilantních duelů, argumenty a komentáři pointovaného dialogu.

Jeho hry nebývají zrovna jednoduché – Stoppard spojuje několik významových rovin, překvapivě kombinuje, zpochybňuje a nutí k přemýšlení.

"Mám rád divadlo a píšu prostě tak, jak umím. Ale pravda je, že mé hry přijímá spíše intelektuálně zvídavé, vzdělané a poučené publikum než snobové. Hry totiž obsahují hodně odkazů na literaturu a další zdroje. Ale opravdu píšu jen tak, jak umím,“ řekl dříve.

Česká divadla Stoppardovy hry inscenovala již několikrát. Národní divadlo například od roku 2006 uvádělo Rock'n'roll, v němž autor zkoumá svět salonního marxismu v Anglii a konfrontuje jej s jeho posrpnovou normalizační realitou v Československu. V inscenaci vystupovala i kapela The Plastic People of the Universe.

Z roku 1979 pak pochází aktovka Krhútův Macbeth, kterou Stoppard věnoval Pavlu Kohoutovi a inspiroval se v ní bytovým divadlem Vlasty Chramostové.

Stoppard začínal jako novinář, svůj první úspěch zaznamenal v roce 1966, kdy se díky inscenaci Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtvi zařadil mezi elitní ostrovní dramatiky.

Tragikomická hra dvou vedlejších postav z Hamleta, odvíjející se na pozadí příběhu dánského prince, je dodnes asi nejslavnějším Stoppardovým kusem. Zároveň také předznamenává typickou metodu jeho psaní: vždy byl hlavně rafinovaným ironikem, konstruktérem paradoxních situací, zvratů a setkání.

Pro dramatika je typické, že do svých děl často vtahuje reálné osoby či známé literární postavy. Ve hře Travestie (1974) se spolu například setkávají dramatik James Joyce, básník Tristan Tzara a bolševický vůdce Vladimir Iljič Lenin.

V Rock’n’Rollu se pak kromě fiktivních hrdinů objeví i spoluzakladatel britské kapely Pink Floyd Syd Barrett či zprostředkovaně Václav Havel, básník Ivan Martin Jirous nebo spisovatel Milan Kundera.

Stoppard, který byl v roce 1997 povýšen do šlechtického stavu, má na svém kontě přes 30 divadelních her. K dalším světově úspěšným titulům patří Pravý inspektor Hound (1968), Skákači (1972), To pravé (1982), Bouřlivá plavba (1984), Dvojitý agent (1988), Arkádie (1993), Indian Ink (1995) či devítihodinová trilogie o ruských revolucionářích Na březích Utopie (2002), která získala sedm cen Tony.

V roce 2015 se dramatik po devítileté odmlce vrátil hrou Obtížný problém. Její inscenaci z londýnského Národního divadla tehdy přenášela také česká kina. Vloni hru nastudovalo Divadlo NaHraně a uvedlo ji v pražském Divadle v Celetné.

Stoppard je autorem také řady adaptací, rozhlasových a televizních her a filmových scénářů. Kromě Zamilovaného Shakespeara, do něhož „se mu vůbec nechtělo, ale když už jsem začal, bavil mě", jsou to dále Brazil, Říše slunce nebo Enigma.

Mezi jeho zatím poslední práce patří scénář k nové verzi Anny Kareniny či film Tulipánová herečka, jejž začnou česká kina promítat 31. srpna. Ve snímku režiséra Justina Chadwicka účinkují Alicia Vikanderová či Christoph Waltz.

V roce 1977 zavítal Stoppard i do tehdejšího Československa, kde se setkal s disidenty v čele s Havlem. Záhy mu věnoval jednu ze svých her a zasazoval se o uvádění Havlových děl v Británii. Neúnavně také psal protestní dopisy na československou ambasádu v Londýně.

Stoppardovy politické hry se na repertoáru tuzemských divadel směly objevit až po převratu. V polovině 80. let dramatik zaštítil svým jménem i finanční částkou literární cenu určenou mimo oficiální oběh.

Stoppard, vlastním jménem Tomáš Sträussler, se narodil ve Zlíně v rodině lékaře Baťovy nemocnice. O dva roky později už rodina židovského původu odjela z bezpečnostních důvodů do Singapuru, kde ovšem otec zahynul při japonském bombardování.

Matka se s dětmi – Tomášem a Petrem – přesunula do Indie, kde se provdala za důstojníka britské armády Kennetha Stopparda. Dnes slavného britského dramatika už posléze formovaly převážně britské školy a tradice.

Za svoji mnohotvárnou práci byl Stoppard několikrát oceněn. Kromě Oscara má i několik stejně prestižních divadelních cen Tony. V roce 2013 získal cenu PEN/Pinter Prize za odhodlané prosazování pravdy. O rok později jej list London Evening Standard ocenil jako "největšího žijícího dramatika".

Mezinárodní PEN klub mu pak v roce 2015 udělil cenu za celoživotní dílo. Za šíření dobrého jména Česka v zahraničí získal Stoppard v roce 2011 cenu Gratias Agit.

Dramatik je od roku 2014 potřetí ženatý; jeho manželkou se stala irská televizní producentka Sabrina Guinnessová, jedna z dědiček pivovarnického a finančního impéria Guinness. Z předchozích dvou vztahů má pak Stoppard čtyři syny.