Na konci dubna podepsala guvernérka amerického státu Arizona Jan Brewerová kontroverzní zákon umožňující policistům kontrolovat totožnost osob podezřelých z nezákonného přistěhovalectví.

Odhaduje se, že jich je v Arizoně až půl milionu a většina z nich pochází ze sousedního Mexika.

Proti přísným nařízením se ozval i prezident Barack Obama, teď se k nim vyjadřují také američtí muzikanti.

Právě jich a jejich fanoušků se totiž zákon vstupující v platnost 29.července bude dotýkat obzvláště bolestivě.

Bojkotujte Arizonu!

Arizonská guvernérka si od nových nařízení slibuje radikální řešení problémů s přistěhovalci, mohou mít ale dopad i na ekonomiku. Jedním z prvních důsledků jsou zrušená letní turné latinskoamerických hudebních hvězd, jako jsou Jenni Rivera a Wisin & Yandel, kteří mají strach že nové zákony ohrozí návštěvnost jejich koncertů.

Minulý týden se seznam zrušených koncertních turné rozrostl také o rappery Cypress Hill, kteří ve středu 2. 6. hráli i v Praze, a Pitbulla, kteří se rozhodli Arizonu cíleně bojkotovat, dokud se zákony nezmění.

"Jak může země, kterou milujeme pro její lidská práva, svobodu a příležitosti pro imigranty, začít popírat všechno, na čem je postavená?" napsal Pitbull na facebooku. Kolumbijská hvězda Shakira se dokonce sešla s Philem Gordonem, starostou arizonské metropole Phoenix, aby mu sdělila své rozhořčení z postupu guvernérky.

Ke koncertnímu bojkotu hraničního státu mezi USA a Mexikem se přidali i Kanye West, Sonic Youth, Joe Satriani nebo dokumentarista Michael Moore. Společný postup osobností zábavního průmyslu koordinuje Zack de la Rocha ze skupiny Rage Against the Machine, který založil organizaci The Sound Strike.

"Fanoušci naší hudby, našich příběhů, našich filmů a našich slov mohou být obtěžováni úřady jen proto, že jsou hnědí nebo černí nebo kvůli tomu, jak mluví, či kvůli hudbě, kterou poslouchají," píše se v tiskové zprávě. "Voláme umělce z celého světa, aby se k nám přidali a nedovolili, aby byla naše společná ekonomická síla zneužita k napomáhání porušování lidských práv, jak to dělají nechutné zákony v Arizoně."

Latinos nekupují přes internet

Latinskoameričtí muzikanti tvoří nezanedbatelný segment v rámci hudebního průmyslu Spojených států - jejich nahrávky tvoří zhruba pět procent celkových prodejů. Mají vlastní ceny Grammy i oficiální žebříčky zveřejňované časopisem Billboard. V posledních letech se potýkají s tvrdým dopadem krize hudebního průmyslu i krize finanční.

Podle statistik RIAA se v loňském roce prodalo v USA o 35 procent méně "latino" nahrávek než rok předtím. Přitom v polovině dekády byl tento trh jediný, který vykazoval stoupající zisky. Za propadem je patrně vysoká nezaměstnanost mezi Latinoameričany i tažení proti nezákonným imigrantům.

Jedním z důsledků je také krach distribuční sítě s latinskoamerickou hudbou, jež byla postavena na malých obchůdcích, které naplňovaly poptávku po menšinové regionální hudbě, na niž ve velkých obchodních domech obvykle nezbývá místo.

Američtí Latinos si navíc ještě nezvykli kupovat hudbu přes internet - podíl digitálních prodejů jejich hudby jsou jen čtyři procenta, oproti patnácti procentům v celkových statistikách.