Dvořákovský komplet devíti symfonií bude Česká filharmonie nahrávat pro nadnárodní vydavatelskou společnost Decca Classics. Vedení ČF v těchto dnech dokončuje s firmou kontrakt, uvedl generální ředitel ČF David Mareček.

Všechny symfonie Antonína Dvořáka budou natočeny živě ze záznamů koncertů abonentních cyklů během dvou sezon - 2012/2013 a 2013/2014. Pravděpodobně budou vycházet postupně. Na závěr v roce 2014 by firma měla vydat i kompletní box všech nahrávek.

Dvořákovu první symfonii Zlonické zvony a symfonii šestou D dur budou Česká filharmonie s Bělohlávek letos hrát v Rudolfinu ve dnech 7., 8. a 9. listopadu. Třetí symfonii Es dur a symfonii sedmou d moll pak filharmonici zahrají letos 19., 20. a 21. prosince.

Pro Bělohlávka je to poprvé

Původně britská Decca Classics patří mezi nejvýznamnější hudební vydavatelství na světě, nyní je součástí společnosti Universal Music Group. V minulosti ČF nahrávala u tuzemské společnosti Supraphon a rovněž u méně známé japonské firmy Octavia Records.

Nahrávku kompletu Dvořákových symfonií pořídí ČF asi po pětadvaceti letech - naposledy se tak stalo ještě za éry dirigenta Václava Neumanna.

"Takový komplet, odrážející současný interpretační názor a uměleckou konstelaci, může být na mezinárodním trhu zajímavou položkou. Je jasné, že předchozí snímek Václava Neumanna i nahrávky s dalšími dirigenty mohou reprezentovat orchestr hodnotně, ale přece jen už víc jako doklad z předchozích desetiletí, nikoli obraz a výsledek aktuálního uměleckého provozu tělesa a současných nahrávacích možností," napsal v Hospodářských novinách letos kritik Petr Veber.

Nový šéfdirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek vnímá Dvořáka jako jednu z největších výzev pro nadcházející sezony ve filharmonii. V současné době studuje první, druhou a třetí symfonii. Tato rozsáhlá díla prý ještě nikdy nedirigoval a sám se těší, kam se posunul ve vnímání Dvořákova odkazu.

Dvořákovská tradice

Dvořákovu tvorbu zvolila filharmonie i vzhledem ke společné historii. Skladatel dirigoval v roce 1896 první koncert ČF a orchestr se za svou historii stal celosvětově vyhledávaným interpretem jeho tvorby.

Šestašedesátiletý Bělohlávek se šéfdirigentské taktovky u ČF ujal začátkem října na inauguračním koncertu, jehož se účastnili i zástupci nahrávací společnosti. Bělohlávek chce v čele ČF posilovat vědomí jedinečnosti české hudební kultury a českou hudbu prosazovat v cizině.

Za jedny z nejdůležitějších zahraničních cest s orchestrem považuje turné do Velké Británie, Německa i Spojených států. ČF usiluje ale také o návrat do ruských sálů, přinejmenším do Moskvy a Petrohradu. K významným destinacím pro ČF patří tradičně Japonsko, Jižní Korea a v posledních letech i Čína. Příští rok nastoupí jako hlavní hostující dirigent také k Rotterdamské filharmonii.

Vloni hrála ČF Dvořákovu Sedmou s dirigentem Blomstedtem