reklama
reklama
18. 12. 2012 | poslední aktualizace: 20. 4. 2013  13:21
The xx míří do Prahy

Elektroničtí The xx míří do Prahy, Strahov vymění za velkou Lucernu

Jejich letošní desce Coexist se v Česku dařilo tak, že kapela The xx chystá své druhé vystoupení v Praze. Trio zpívající kytaristky a baskytaristy společně s Jamiem xx zamíří v květnu do velké Lucerny.
rek
Čtěte více o: The xx | Lucerna
The xx zahrají v Praze podruhé. Na snímku z letošního koncertu v New Yorku.
The xx zahrají v Praze podruhé. Na snímku z letošního koncertu v New Yorku.
foto: Tumblr.com

Po čtyřech letech se do Prahy vrátí britské elektronické trio The xx, aby tu naživo představilo svoji letošní desku Coexist.

Zatímco poprvé u nás odehráli komorní koncert ve strahovském klubu 007, napřesrok 16. května si The xx troufnou už na velký sál pražské Lucerny. Vstupenky stojí 720 Kč a už jsou k dispozici v sítích Ticketpro a Ticketportal.

The xx jsou pověstní svoji tichou, snovou atmosférou. Opírají se o dvojhlasy, hrají si s písňovými formami i programovanými bícimi a na kytaře a baskytaře hrají co nejvíc úsporně.

reklama

S tímto receptem přišli kytaristka Romy Madley Croft, basista Oliver Sim a Jamie Smith u bicích a samplerů již v roce 2009. Když za svoji eponymní debutovou desku tehdy získali cenu Mercury Prize, prodejnost jejich alba stoupla trojnásobně a The xx se rázem ocitli v několika žebříčcích největších budoucích talentů.

Koncem téhož roku začali intenzivně koncertovat. S kapelou se tehdy rozloučila druhá kytaristka Baria Qureshi.

Druhé album hrála kapela naživo už na letošních letních festivalech, ačkoliv studiová nahrávka vyšla teprve v září. Desky nazvané Coexist se v Británii za první týden prodalo zhruba 60 tisíc kopií a sklidila povětšinou příznivé reakce, ačkoliv kritici připomínají, že The xx svůj úspěšný recept od minulého alba nijak nezměnili.

Krátké kytarové vyhrávky střídají melancholické texty o lásce a nakonec rozpadu vztahu. V některých písních zní klávesový podklad, jiné jsou opřené o basovou linku nebo garagový beat. "Jamie Smith zpomaluje a vytahuje beaty z kontexty, aby působily univerzálněji a nezávisle na tom, na jakém tanečním parketu kdysi vznikly," napsal například server Consequence of Sound.

Před Vánoci The xx nejprve vydali třídílný video-dokument, který líčí vznik alba Coexist. Tento týden pak kapela uvolnila coververzi vánoční písně Last Christmas od někdejší kapely George Michaela Wham, kterou natočila ve studiu BBC.

The xx hrají Last Christmas


Autoři: rek
reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Článek neobsahuje komentáře.
Nejčtenější
reklama
reklama
reklama
reklama