Rockeři v čele s Billym Braggem, kytaristou Johnnym Marrem či kytaristou Pink Floyd Davidem Gilmourem se zasadili o to, že v anglických věznicích se znovu smí hrát na kytary s kovovými strunami.

Upozornila na to BBC, podle níž změnu prosadila zejména organizace Jail Guitar Doors. Tu roku 2007 založil právě písničkář Bragg, aby anglické vězně učil hrát na kytaru a podporoval jejich hudební rozvoj.

Organizace Jail Guitar Doors, nazvaná podle stejnojmenné písně kapely The Clash, od té doby do věznic ve Velké Británii a ve Walesu poslala přes 350 kytar.

“Přístup ke kytarám může pomoci rehabilitaci vězňů a zlepšit atmosféru,” vysvětlil tehdy Bragg.

Ten tvrdil, že kytara může fungovat i jako terapeutický prostředek a pomoci vězňům, aby se připravili na znovuzačlenění do společnosti poté, co jim tresty vyprší.

Vloni v listopadu však anglické úřady zpřísnily podmínky uvnitř věznic. Od té doby vězni nesměli dostávat knihy ani hrát na kytary s kovovými strunami, pokud při tom nebyli pod přímým dohledem dozorců.

Úřady se obávaly, že vězni by si kovovými strunami mohli ublížit.

Hudebníci proti tomuto nařízení protestovali letos v dubnu, kdy v deníku Guardian otiskli otevřený dopis. Pod něj se podepsali člen Radiohead Ed O’Brien, Guy Garvey z kapely Elbow, kytarista Pink Floyd David Gilmour či Johnny Marr, bývalý kytarista The Smiths.

Podporu hudebníkům vyjádřil také opoziční stínový ministr vězeňství Kevin Brennan. “Vězni mi vyprávěli, jak terapeutické pro ně bylo, když si ze svých drobných vězeňských výdělků pořídili kytaru a učili se na ni hrát,” prohlásil Brennan.

Na základě tohoto tlaku čerstvě jmenovaný ministr vězeňství Andrew Selous, jenž se funkce ujal v polovině července, oznámil změnu pravidel.

“Na základě zpětné vazby jsme udělali několik výjimek, které vězňům povolují vlastnit majetek,” oznámilo tento týden ministerstvo. Vězni si ale kytary i nadále musí zasloužit.

Zákaz posílání knih do věznic stále platí, k literatuře mají vězni i nadále přístup jen ve vězeňských knihovnách, dodává BBC.