Thom Yorke, zpěvák skupiny Radiohead, v pátek vydal nové album přes službu BitTorrent.

Jde o první případ, kdy BitTorrent, používaný nejčastěji k šíření pirátského obsahu, slouží k legálnímu prodeji hudby, upozornila agentura Reuters.

Yorkeovo album se jmenuje Tomorrow’s Modern Boxes, obsahuje osm skladeb a jedno video. Podle zpěváka nahrávka vznikala “po konzultacích a ve spolupráci” s fanoušky.

Svoji sólovou dráhu Yorke nastartoval před osmi roky albem The Eraser. I jeho nynější album produkoval dlouholetý spolupracovník Nigel Godrich.

Aby se uživatelé dostali za takzvanou “paygate”, tedy placenou bránu, která přístup k souborům omezuje, musí zaplatit šest dolarů, v přepočtu 130 korun. Teprve poté získají torrentový soubor, skrze nějž si album, šířené takzvaným peer-to-peer protokolem, stáhnou.

Služba vznikla proto, aby umožnila snadnější a rychlejší stahování velkých objemů dat. Proti stránkám, které torrentové soubory shromažďují, ale často zasahují úřady, protože touto cestou se nejčastěji šíří copyrightový materiál.

“Je to experiment,” tvrdí Yorke s Godrichem, kteří prý chtějí zjistit, zda lze BitTorrent smysluplně využít i legálním způsobem.

“Pokud by se to podařilo, mohlo by jít o cestu, kudy by internetový obchod dostali zpět do rukou lidé, již vytvářejí skutečná díla,” dodali hudebníci.

Yorke se svou kapelou Radiohead již s alternativními formami distribuce experimentoval dřív. Roku 2007 vydali album nazvané In Rainbows, které jako první nabídli na internetu ke stažení zdarma. Uživatelé si tehdy mohli sami rozhodnout, kolik za něj zaplatí.

Roku 2011 následně kapela vydala album The King of Limbs, které taktéž sama distribuovala on-line dřív, než se objevilo ve fyzické podobě.

Yorkeův a Godrichův nynější krok je reakcí na slábnoucí prodeje fyzických alb. Od konce devadesátých let právě kvůli ilegálnímu sdílení a on-line prodejům objem trhu s hudbou klesá. Jen letos se podle časopisu Billboard ve Spojených státech prodalo o 15 procent méně fyzických alb než vloni.

Zpěvák Radiohead se s hudebním průmyslem dostal do křížku naposledy vloni, kdy svá alba odstranil ze streamovací služby Spotify na protest proti tomu, jak málo platí umělcům.