Hudba imaginárního národa Čanki zní na šesté řadové nahrávce brněnské skupiny Čankišou. Po celou dobu své více než patnáctileté existence se hudebníci drží legendy o dávném jednonohém kmeni, jehož písně a jazyk tlumočí současnému publiku. Nová nahrávka Supay prý odhaluje, čím vším musí lid Čanki projít, aby vymýtil zlo pronikající do reality všedního dne.

Novinková deska podle vydavatelství Indies Scope představuje Čankišou v nečekané poloze melodické kapely. Prvky world music prý skupina užívá velmi uvážlivě a oproti svým počátkům možná až střídmě.

"Tahle deska je pro mě krásným výsledkem dlouholetého úsilí se nějak hudebně dohodnout. Někdo je víc na rytmy a potřebuje, aby to bylo strašně našlapané. Pro někoho jsou to hlavně harmonie, co nesmí nikde chybět. A tahle nahrávka je parádním kompromisem," uvedl hráč na dechové nástroje David Synák.

Sestava skupiny se nemění, tvoří ji hudebníci různých generací. Frontmanem je Karel Heřman, doyenem osmašedesátiletý bubeník Zdeněk Kluka, jenž prošel legendárními brněnskými formacemi Atlantis a Progres 2. Martin Krajíček hraje na mandolínu a kytaru, Jan Kluka na perkuse, René Senko na tenorsaxofon a Roman Mrázek na baskytaru.

Kapela má nabitý koncertní kalendář, často vystupuje na českých i zahraničních festivalech. Novou nahrávku pokřtí nejprve 26. listopadu v Bratislavě, o čtyři dny později v pražském Paláci Akropolis a nakonec 21. prosince v Brně na Flédě.

Skupina Čankišou vznikla na vánočním večírku v roce 1998. Původem rockoví muzikanti s pomocí různých nástrojů z celého světa začali hledat inspiraci v takzvané world music.

Koncerty Čankišou jsou vyhlášené svou energií a divokými rytmy. Zatím muzikanti hráli v 18 zemích světa, třeba v Pákistánu a na ostrovech Réunion a Borneo. Debut nazvaný Hudba lidu Čanki vydali v roce 2000, zatím poslední řadová nahrávka Faÿt vyšla v roce 2011. Před dvěma lety Čankišou doprovodili svými písněmi pohádkovou knihu Jak na příšery.