Britský kytarista a zpěvák Eric Clapton letos 20. května vydá svoji třiadvacátou sólovou desku nazvanou I Still Do.

Spolupracoval na ní s čtyřiasedmdesátiletým producentem a zvukařem Glynem Johnsem, jenž roku 1977 vytvořil Claptonovo slavné LP Slowhand s hity Cocaine, Wonderful Tonight nebo Lay Down Sally. Rok poté se podílel ještě na kytaristově nahrávce Backless.

„Už dlouho jsem chtěl znovu pracovat s Glynem Johnsem. Vzhledem k čtyřicátému výročí natáčení Slowhanda je k tomu vhodná příležitost,“ vysvětlil kytarista.

Na jeho nové nahrávce mají účinkovat hudebníci spjatí s Claptonovou minulostí – čtyřiašedesátiletý velšský bubeník Henry Spinetti figuroval již na několika jeho deskách. Třiašedesátiletý britský baskytarista Dave Bronze byl členem Claptonovy kapely v 90. letech. A sedmašedesátiletý velšský kytarista Andy Fairweather Low v posledních letech Claptona několikrát doprovázel a roku 2013 též účinkoval na jeho pravidelném kytarovém festivalu Crossroads.

Mezi dalšími účinkujícími jsou jedenasedmdesátiletý klávesista Chris Stainton, který s Claptonem spolupracuje od konce 70. let, nebo varhaník a člen poslední Claptonovy koncertní sestavy Paul Carrack.

Podle serveru Billboard.com se na desce mají též objevit vokály a kytara hudebníka jménem Angelo Mysterioso, což byl od konce 60. let pseudonym dnes již nežijícího člena Beatles George Harrisona.

Toto jméno, přesněji L'Angelo Misterioso, prvně použil, když se roku 1969 spolupodepsal pod píseň Badge pro tehdejší poslední album Claptonovy rockové kapely Cream. Harrison tak musel učinit kvůli smluvním závazkům se svým vydavatelstvím.

Clapton s Harrisonem spolupracoval několikrát, nahrál například kytaru do jeho slavné beatlesácké písně While My Guitar Gently Weeps.

Harrison, jenž zemřel v listopadu 2001, pro změnu naposledy figuroval na Claptonově nahrávce Journeyman z roku 1989.

Nepůjde o jedinou spojnici Claptonovy nové desky s Beatles. Obal vytvoří Sir Peter Blake, známý jako jeden z designérů kresby pro album Beatles zvané Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band z roku 1967.

Clapton si desku opět vydá na vlastní značce Bushbranch, distribuovat ji bude společnost Surfdog Records. Půjde o Claptonovu první nahrávku s původními písněmi od roku 2013, kdy vydal album Old Sock.

Rok poté kytarista připravil ještě album The Breeze, jímž vzdal poctu tehdy zesnulému příteli, písničkáři a kytaristovi JJ Caleovi.

Ani na chystané desce nicméně nebudou chybět převzaté písně – objevit se tu má například Stones In My Passway, tedy jedna z mála skladeb starého bluesmana Roberta Johnsona, kterou jeho obdivovatel a propagátor Clapton dosud nenatočil.