Americký písničkář Sixto Rodriguez, jehož kariéru v roce 2012 oživil dokumentární film Pátrání po Sugar Manovi, poprvé vystoupí v Česku. Jeho koncert proběhne 11. července ve Foru Karlín.

Vstupenky, které jdou do prodeje zítra, budou stát mezi 890 až 2990 korunami.

Rodriguez začátkem sedmdesátých let vydal alba Cold Facts a Coming from Reality, která ve Spojených státech nezaznamenala větší úspěch. Dostala se ale do Jižní Afriky, kde z Rodrigueze udělala hvězdu.

V dobách apartheidu Jihoafričané zareagovali na Rodriguezovy protestní písně vymezující se vůči válce ve Vietnamu, zneužívání žen či společenské nerovnoprávnosti.

Jeho desky se v Jižní Africe šířily ilegálně, podle odhadů se jich mohlo prodat mezi půl milionem a milionem kopií. Písničkář o své slávě ale nevěděl a stejně tak z prodejů alba nikdy nedostal peníze. V USA se živil jako dělník a několik let žil téměř na ulici.

Jeho comeback v roce 2008 nastartovalo vydavatelství Light in the Attac, když alba znovu vydalo a prodalo jich zhruba 17 tisíc kopií. V roce 2012 pak měl premiéru dokumentární film Pátrání po Sugar Manovi, který z Rodrigueze na čas udělal hvězdu světových festivalů.

Snímek měl premiéru na americkém festivalu Sundance, Rodriguez hrál na přehlídce South By Southwest a vystoupil například v americkém pořadu 60 Minutes nebo v televizní show Jaye Lena.

V únoru 2013 film získal Oscara za nejlepší dokument. O rok později režisér snímku, švédský rodák Malik Bendjelloul, spáchal sebevraždu.

„Rodriguez netušil, že je hudební ikonou obklopenou mýty. Hlavně těmi o jeho smrti. Podle jedné verze se na pódiu zastřelil, podle jiné upálil. Hudebníkova údajná smrt funguje v dokumentu jako startovní čára. Od ní se jihoafričtí fanoušci a novináři odpichují k řešení hádanky zvané Rodriguez,“ napsaly v recenzi filmu Hospodářské noviny.