Ve stejný den, kdy v Kongresovém centru vystoupí klavírista Ludovico Einaudi, do Prahy zamíří také britská alternativní rocková kapela Placebo. Ta 8. listopadu zahraje ve Foru Karlín, jak v pondělí oznámila koncertní agentura Live Nation.

Vstupenky za 1290 korun budou v prodeji od 18. března. Sestava má na kontě sedm studiových desek, kterých se celosvětově prodalo přes 11 milionů.

Placebo začátkem minulé dekády částečně navázali na úspěch žánru zvaného britpop, oproti jeho představitelům ale měli blíž k punku a k rocku. Kapela stojí na projevu androgynně se stylizujícího zpěváka Briana Molka, který ji spolu s basistou a kytaristou Stefanem Olsdalem v polovině 90. let založil.

Nynější turné Placeba se koná k 20. výročí vydání jejich debutového alba, z něhož singly Nancy Boy a Teenage Angst v roce 1996 vystřelily do čela britských hitparád. Tou dobou ale Placebo ještě předskakovali U2 nebo Sex Pistols, případně hráli na padesátinách Davida Bowieho v New Yorku rok po vydání své prvotiny.

Bowie posléze roku 1999 účinkoval v přepracované titulní skladbě jejich druhého alba Without You I’m Nothing. A zpěvák Molko se netajil tím, že Bowie je jeho velkým vzorem.

Na třetí nahrávce Black Market Music kapela zkusila pracovat s rytmy taneční hudby a hip hopu, na jaře 2003 pak vydala veleúspěšnou rockovou desku Sleeping with Ghosts. Té se celosvětově prodalo 1,4 milionu kusů, kapela ji v září téhož roku představila také na pražském Výstavišti.

S následující nahrávkou Meds sestava pro změnu přijela také na tuzemský festival United Islands a později do Brna.

Od té doby Placebo vydali ještě studiovou nahrávku Battle for the Sun (2009), s níž vystoupili na festivalu Rock for People v Hradci Králové.

„Stejně jako u pěti předchozích se dá novinka Placeba "poznat po hlase". Hudba ke krasosmutnění pro rockery i dospívající dívky milující pop tentokrát podstoupila omlazovací kúru a lekci asertivity, která má Placebu pomoci na obrovském americkém trhu ještě chytit vlak emo-rocku, pomalu mizející za horizont,“ napsaly o desce Hospodářské noviny.

Před třemi roky pak vyšlo zatím poslední studiové album Loud Like Love. To kapela představila naživo ve velkém sále pražské Lucerny.