Po patnácti letech se do americké rockové kapely Smashing Pupkins vrátil kytarista James Iha.

Osmačtyřicetiletý Američan, který s hudebníky naposledy účinkoval v Chicagu v prosinci 2000, tuto sobotu večer přišel na pódium během vystoupení Smashing Pumpkins v Los Angeles, napsala agentura AFP.

„Správně, to je James Iha,“ zvolal zpěvák a lídr kapely Billy Corgan, který podle AFP v tu chvíli sám vzal akustickou kytaru a elektroniku přenechal Ihovi.

Kapela v obnovené sestavě zahrála skladby ze svého známého druhého alba z roku 1993 nazvaného Siamese Dream, konkrétně písně Disarm či Today. Zařadila též coververzi skladby Angie od Rolling Stones, jak vypočítali fanoušci na sociálních sítích.

Vystoupení bylo o to překvapivější, že zpěvák Billy Corgan vždy řeči o obnovení staré sestavy odmítal a stejně tak prosazoval, aby Smashing Pumpkins hráli nové skladby.

V rozhovoru s časopisem Rolling Stone ale předminulý měsíc například vysvětlil, proč kapela na nedávném turné po Americe znovu uvádí písně z 90. let. „Budeme hrát typickému americkému publiku, které nás spoustu let neslyšelo. Proč to komplikovat,“ řekl Corgan.

Ve Smashing Pumpkins to přitom podle agentury AFP vždy vřelo. Právě během nahrávání desky Siamese Dream, která kapele pomohla ke slávě, Corgan přetáčel stopy kytaristy Ihy a své basistky D’arcy Wretzkyové. Ta se sobotního comebacku jako jediná nezúčastnila.

Původní bubeník Jimmy Chamberlin byl ze Smashing Pumpkins vyhozen roku 1996 za používání drog. Právě kvuli nim kdysi zemřel původní klávesista Jonathan Melvoin na turné v New Yorku.

Chamberlin se nicméně do sestavy po rehabilitaci vrátil roku 2006 a je v ní dodnes. V sobotu na Twitteru bubeník napsal, jak se mu líbilo zahrát si znovu s Jamesem Ihou a kterak se těší, až se k tomu naskytne další příležitost.

„Vždy kolem nás existovalo napětí, když se lidí ptali, kdo zrovna je a kdo není v sestavě. Beru to teď tak, že máme otevřené dveře pro každého. Nejsou žádní stálí členové. Jestli nějaký stálý člen existuje, je to kytarista Jeff Schroeder,“ uvedl v lednu zpěvák Corgan.

Smashing Pumpkins byli jednou z nejvlivnějších amerických kapel 90. let. Přestože zvukově měli nejblíž žánru grunge, brzy začali používat elektroniku a temné skladby Billyho Corgana z kapely udělaly na svou dobu hudební originál.

Letos devětačtyřicetiletý Corgan se v posledních letech věnoval různým vedlejším projektům. Před dvěma lety například vytvořil osmihodinovou elektronickou verzi Siddharty, inspirovanou stejnojmenným alegorickým románem Hermanna Hesseho z roku 1922. Podle časopisu Rolling Stone nyní Corgan pracuje na dokumentárním seriálu o americké mezistátní dálnici Route 66.