Uspořádat jazzový festival v doletové zóně raket odpalovaných džihádisty může znít nebezpečně. Pořadatelé přehlídky Red Sea Jazz Festival, která se tradičně koná v izraelském Ejlatu, jsou ale přesvědčeni, že na jejich akci žádné rakety padat nebudou, píše agentura AFP.

Festival s třicetiletou historií začne v jihoizraelském přímořském letovisku tuto sobotu a potrvá čtyři dny. Poprvé jeho program tvoří takřka výhradně sestavy z Izraele, jejichž členové s hrozbou raketových útoků žijí každodenně.

Výjimkou je slavný americký klavírista Chick Corea, který na festivalu již v minulosti vystoupil s izraelským basistou a svým spoluhráčem z 90. let minulého století Avishaiem Cohenem. Letos se spolu na pódiu v Ejlatu opět setkají.

„I když kolem proletí stovka raket, účast nikdo neodřekne,“ tvrdí umělecký ředitel festivalu Eli Degibri.

Klid v nejjižněji položeném izraelském městě v minulosti narušovaly rakety vypálené ze sousedního egyptského Sinajského poloostrova. Tam džihádisté válčí s egyptskými ozbrojenými složkami, ale občas odpalují rakety také do Izraele, jak se stalo naposledy v červenci 2014.

V srpnu 2011 na silnici zhruba dvacet kilometrů severně od Ejlatu došlo k útoku ozbrojenců na izraelské občany. Kvůli tomu tehdy někteří účinkující z ciziny odřekli účast na Red Sea Jazz Festivalu.

Letošní program přehlídky zahrne třicet koncertů, které odehrají převážně izraelští hudebníci. Pořadatelé očekávají vyšší návštěvnost – místo obvyklých 7500 prý letos na koncerty dorazí přes 12 tisíc lidí.

„Tento festival letos sleduje umělecký cíl a skládá poctu izraelskému jazzu,“ uvedl umělecký ředitel Degibri, jinak sám saxofonista, který v USA doprovázel významné tamní jazzové hudebníky, než se přestěhoval zpět do Izraele.

Degibri říká, že letošní ročník se na izraelskou hudbu zaměřuje záměrně. „Přišlo mi, že bude mnohem zajímavější, pokud takto v programu soustředíme domácí talenty,“ vysvětluje.

Jak podotýká agentura AFP, izraelská jazzová scéna je na vzestupu. Také na Red Sea Jazz Festivalu budou letos účinkovat klavírista Shai Maestro, basista Avishai Cohen, jeho jmenovec a hráč na trumpetu Avishai Cohen, kytarista Gilad Hekselman či právě saxofonista Eli Degibri.

Všichni jsou celosvětově uznávánými hudebníky a většina také vystupuje v České republice. Trumpetista Cohen hrál vloni na podzim v pražském klubu Jazz Dock, pianista Maestro vloni vystoupil na Jazz Festu Brno, basista Cohen účinkoval naposledy tento měsíc na Jihočeském jazzovém festivalu v Českých Budějovicích.

„Krásné na tom je, že dnešní izraelští hudebníci jsou vlastně světovými hudebníky,“ dodává Eli Degibri.