Teheránský vrchní prokurátor v sobotu navrhl zpřísnění podmínek pro pořádání koncertů v hlavním městě Íránu.

Kontroverzní návrh, podle kterého by policie všechny koncerty nahrávala a místní správa a ministerstvo kultury by musely garantovat nezávadnost obsahu a chování posluchačů, je zatím posledním dokladem neustálého tlaku konzervativců a náboženských činitelů v zemi, píše agentura AFP.

V Íránu jde o významné téma, země má bohatou hudební a literární kulturu a náboženští činitelé dosud ke kulturním akcím přistupovali s větší benevolencí než v ostatních muslimských zemích. Už nyní ale ministerstvo kultury například schvaluje veškeré texty a hudbu před vydáním nových alb.

Situaci nyní vyhrotilo druhé největší město Íránu zvané Mašhad, které se nachází na severovýchodě země a jež je jedním z poutních míst šíitského islámu.

Koncert se zde neuskutečnil už 11 let, přesto místní imám nedávno kritizoval morálku těch, kteří poslouchají živou hudbu, a nakonec požádal, aby byly koncerty v Mašhadu zakázány.

Ministr kultury tomuto návrhu vyšel vstříc, za což jej vzápětí zkritizoval prezident Hasan Rúhání. "Žádný ministr by neměl ustupovat tlaku, bez ohledu na to, jak je ten tlak velký," prohlásil prezident.

Pět tisíc členů íránského hudebního průmyslu ve čtvrtek v reformním tisku otisklo otevřený dopis, v němž zákaz koncertů v Mašhadu označují za “katastrofu, při níž se dnes obětuje hudba a zítra zbytek kultury a pověst naší země”.

Konzervativní oponenti prezidenta obviňují, že využívá tématu k tomu, aby odvrátil pozornost od špatných ekonomických výsledků své vlády. O další mandát se bude Rúhání ucházet ani ne za rok.

Naopak Rúháního stoupenci soudí, že konzervativci se snaží torpédovat vládní akce a příslib záruk větších svobod.