Hudební festivaly Pražské jaro, Dvořákova Praha či Mezinárodní hudební festival Český Krumlov už by se příští rok nemusely bát, zda uspějí s žádostí o grant na ministerstvu kultury. Sněmovní rozpočtový výbor totiž v pátek doporučil, aby se v návrhu státního rozpočtu přesunulo 1,9 miliardy korun, z toho celkem 400 milionů korun na kulturu. O desítky milionů by se měl zvýšit právě rozpočet ministerstva kultury na hudební festivaly.

Výbor, který je složený z politiků, nikoliv odborníků na kulturu, navíc i přesně řekl, kolik má která akce dostat. Pokud by změny v rozpočtu schválila sněmovna, hudební festivaly by tak měly příspěvek jistý bez ohledu na to, zda na ministerstvu kultury uspějí s žádostí o grant.

Hlasy všech přítomných poslanců byl v pátek například odsouhlasen příspěvek pro festival Pražské jaro ve výši 17 milionů korun či pro přehlídku Struny podzimu ve výši 3 miliony korun. „Šlo o to, že se nepočítalo s podporou akcí jako Pražské jaro, Struny podzimu a dalších nejvýznamnějších výkladních skříní naší kultury. Tento návrh získal snad největší podporu,“ upřesnil v Českém rozhlasu člen výboru František Laudát za TOP 09. 

Ostřeji se k návrhu na Facebooku vyjádřil bývalý ministr financí Miroslav Kalousek za TOP 09, který kritizoval ministra kultury Daniela Hermana. „Pokud ve svém téměř 11miliardovém rozpočtu nedokáže najít nezbytných 17 milionů korun pro úspěšný průběh Pražského jara 2015, pak si nezaslouží být ministrem kultury,“ napsal Kalousek.

Z dalších hudebních festivalů členové výboru vyhověli pozměňovacím návrhům, které chtějí vyčlenit festivalu Smetanova Litomyšl téměř 6 milionů a festivalu Dvořákova Praha 5 milionů korun. Hudební přehlídka nazvaná České doteky hudby by měla mít jistý příspěvek ve výši 3,5 milionu, festival Janáčkův máj 1,7 milionu korun.

8 milionů korun by pak měl dostat Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, jehož prezident Jaromír Boháč je zároveň prezidentem Asociace hudebních festivalů. Ta dlouhodobě lobbuje právě za to, co v pátek učinil rozpočtový výbor sněmovny, tedy aby festivaly nedostávaly příspěvek až poté, co jejich žádost posoudí odborné komise na ministerstvu. "Navýšení pro vybrané hudební festivaly navrhl výbor pro vědu a kulturu na základě doplňujícího návrhu, který přednesl nikoli ekonomický náměstek ministra kultury, ale poslanec František Adámek za ČSSD, zřejmě na základě iniciativy Asociace hudebních festivalů," řekla mluvčí ministerstva kultury Helena Markusová.

Pro ostatní hudební festivaly rozpočtový výbor doporučil vyčlenit dalších zhruba 45 milionů korun. „Je důležité, aby o konečném rozdělení sumy rozhodly komise, které jsou k tomu zřízené. Ministerstvo kultury svolalo pracovní skupinu na přípravu Programu festivalů, který by měl platit od roku 2016 a konečně přinese tříletý finanční výhled nejvýznamnějším mezinárodním akcím," komentovala páteční události Yvona Kreuzmannová, ředitelka sdružení Tanec Praha, která se dlouhodobě věnuje kulturní politice. Měla tím na mysli takzvanou rubriku pro prioritní akce, kterou ministerstvo kultury v rámci svého rozpočtu mívalo a jejíž zavedení od roku 2016 znovu zvažuje. "Podle kvalifikovaného odhadu je potřeba 150 milionů korun," upřesnila Kreuzmannová.

Na úkor peněz na státní dluh dále rozpočtový výbor doporučil vyčlenit 48 milionů korun, které by obdržela Národní galerie. Ta má od letošního léta nového ředitele Jiřího Fajta, jenž od státu požaduje právě vyšší finanční příspěvek na správu budov a stálých sbírek galerie. Rozpočtový výbor dále navrhl přidat dalších 110 milionů korun ministerstvu kultury na podporu umění, profesionálních divadel, orchestrů a knihoven. Tento návrh předložil Jaroslav Klaška za KDU-ČSL. O 30 milionů korun chce rozpočtový výbor zvýšit i rozpočet Národního památkového ústavu.

Člen rozpočtového výboru za ANO Jan Volný v Českém rozhlasu kritizoval nekoncepčnost kroků výboru. „Sport i kultura jsou pro nás prvořadé, ale byli jsme maličko zaskočeni nekoncepčností návrhů. Poslanci brali peníze z rozpočtové rezervy, z Všeobecné pokladní správy či z pojištění, ale už neřekli, co s těmito kapitolami rozpočtu bude,“ uvedl Volný. Přerozdělování peněz označil za chaotické a neřízené.

Na zasedání rozpočtového výboru také poslankyně Věra Kovářová za TOP 09 a STAN uspěla s návrhem přidat 400 milionů korun na obnovu kulturních památek. Z evropských dotací totiž nadále bude možné čerpat peníze už jen na národní kulturní památky a na památky zapsané v seznamu UNESCO. Ministerstvo kultury má momentálně osm památkových programů, v roce 2009 do nich poslalo 788 milionů korun, vloni to bylo 410 milionů a letos 500 milionů korun. Z částky 400 milionů korun, kterou výbor odsouhlasil v pátek, by ministerstvo kultury mělo konkrétně dostat 300 milionů, zbylé peníze by se ocitly v rozpočtu ministerstva pro místní rozvoj, upřesnila Česká televize.

Změny v rozpočtu ještě musí schválit sněmovna, stát by se tak mělo na její schůzi 10. prosince. Základní parametry státního rozpočtu již poslanci schválili v prvním čtení.