Českou filharmonii v čele s šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem a hlavním hostujícím dirigentem Manfredem Honeckem posílí v sezoně 2015/2016 na pozici stálého hostujícího dirigenta Jakub Hrůša. Ten se na novém postu uvede v novoročním programu Orffovou kantátou Carmina Burana a v dubnu také Alpskou symfonií Richarda Strausse. V úterý o tom informovala mluvčí filharmonie Kateřina Motlová.

Třiatřicetiletý Hrůša se dirigování začal věnovat během studia na všeobecném gymnáziu v rodném Brně. Po maturitě byl přijat na Hudební fakultu Akademie múzických umění v Praze, kde studoval u Jiřího Bělohlávka, Radomila Elišky a Leoše Svárovského. Studia ukončil v roce 2004 absolventským koncertem se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, mimo jiné provedením symfonie Asrael Josefa Suka.

Od roku 2008 stojí v čele PKF - Prague Philharmonia, dříve Pražské komorní filharmonie, s níž v roce 2010 zahajoval mezinárodní hudební festival Pražské jaro. Ansámbl Hrůša povede do konce této sezony. Dále je stálým dirigentským hostem Tokijského metropolitního symfonického orchestru.

Česká filharmonie bude v sezoně 2015/2016 pokračovat v představování mladší generace dirigentů. Nově v Praze vystoupí Jaap van Zweden a Robin Ticciati. Nový obsah dostane sobotní abonentní cyklus. Pod názvem Objevy se skrývá každoroční vytipování čtyř zajímavých dirigentů, kteří už nyní spolupracují se světovými orchestry.

Letos se takto představí Rafael Payare z Venezuely, Alexander Shelley z Velké Británie, Lahav Shani z Izraele a Cristian Macelaru, dirigent rumunského původu nyní žijící v USA. "Každého z nich poznáme v jedné symfonii Ludwiga van Beethovena a v populární operní předehře. Bude to zajímavé srovnání s velkou výpovědní hodnotou," podotkl šéfdirigent ČF Bělohlávek.