Finský dirigent Jukka-Pekka Saraste vystoupí na festivalu Pražské jaro tuto sobotu již potřetí. Po koncertech v letech 1989 a 1998 opět sestavil svůj program z hudby 20. století v kombinaci s velikány pozdního romantismu. Na letošním koncertu s houslistkou Vilde Frangovou a Českou filharmonií zazní díla Antona Weberna, Ericha Wolfganga Korngolda a Johannese Brahmse.

"Je to můj program snů, silná muzika. Je pro mě skvělé dirigovat podobné koncerty," uvedl na dnešním setkání s novináři Saraste.

S osmadvacetiletou norskou houslistkou Frangovou Česká filharmonie provede Korngoldův Houslový koncert D dur z roku 1945, v němž autor částečně vychází ze své filmové tvorby. Rakouský skladatel Korngold, rodák z Brna, v závěru 30. let 20. století odešel do Spojených států, čímž unikl jisté perzekuci. Je pokládán za jednoho ze zakladatelů filmové hudby. Partitura k filmu Dobrodružství Robina Hooda mu podle jeho slov zachránila život, neboť mu poskytla příležitost k útěku před nacistickým režimem.

"Dílo Korngolda si hledá své místo na koncertních pódiích. Koncert D dur je jeden z nejromantičtějších koncertů, přesto to není žádný Disneyland nebo něco přeslazeného. V díle je skvěle vybalancována rovnováha mezi houslemi a velkým orchestrem," podotkla Frangová, která na sebe výrazněji upozornila již ve dvanácti letech, kdy pod vedením Marisse Jansonse vystoupila s Filharmonií Oslo.

Na rozdíl od Korngolda se dirigent Saraste filmové hudbě nevěnuje, vnímá ji však pozitivně. Zejména využívání klasické hudby na filmovém plátně. "Například v Batmanovi je v pozadí slyšet úryvek Mahlera. Je dobře, když se klasická hudba stává součástí popkultury," řekl Saraste.

Skladatelé filmové muziky se podle něho neobejdou bez znalosti klasiky. "Nejdříve musíte poslouchat Ravela, Stravinského a Korngolda a pak se můžete teprve pustit do Hvězdných válek," dodal.