Orchestrální koncerty filharmonií z Prahy, Rotterdamu a Brna tvoří osu letošního Moravského podzimu. Vystoupí také cenami ověnčený Armida Quartett z Berlína, přijedou skotský bubeník Colin Currie a makedonský klavírista Simon Trpčeski.

Přehlídka v prvních dvou říjnových týdnech nabídne celkem dvacet akcí. Ředitelka pořádající Filharmonie Brno Marie Kučerová ve čtvrtek popsala program jako maraton vzácně uváděných skladeb v neobvyklých kombinacích a s rozmanitými interpretačními přístupy domácích i zahraničních hvězd.

Rezidenčním festivalovým skladatelem je Estonec Erkki-Sven Tüür. "Má objednávky z nejprestižnějších těles, festivalů, institucí po celém světě," uvedl dramaturg Vítězslav Mikeš.

V Brně zazní v české premiéře jeho Čtvrtá symfonie Magma se sólovými bicími nástroji a ve světové premiéře komorní duet Conversio II, který vznikl přímo na objednávku Moravského podzimu. Do Brna osobně přijedou také tři další autoři - Litevka Justé Janulytéová, Nizozemec Michel van der Aa a český skladatel působící ve Francii Kryštof Mařatka.

Zahajovací koncert odehraje 3. října v Janáčkově divadle Česká filharmonie s houslistou Josefem Špačkem. Zazní výhradně česká hudba, například Slovanské tance Antonína Dvořáka.

Další velký orchestrální koncert náleží Rotterdamské filharmonii, která se v Janáčkově divadle představí 9. října. "Je to skutečně špičkový orchestr, měl by to být podobný zážitek jako Londýnský symfonický orchestr před dvěma lety," uvedla Kučerová.

K programovým zajímavostem patří koncert dvanácti violoncellistů, kteří vystoupí 8. října v Besedním domě. Unikátní seskupení uvede skladby předních soudobých autorů z různých koutů světa - Česka, Austrálie, Ázerbájdžánu, Estonska či Ruska.

Přehlídku s rozpočtem přesahujícím deset milionů korun zakončí 16. října koncert Filharmonie Brno. V Tüürově symfonii Magma se jako sólista objeví Colin Currie.

Festival založený roku 1966 se pod taktovkou Filharmonie Brno koná podruhé, předtím jej pořádala soukromá agentura. Od roku 2013 má přehlídka formu bienále. Před dvěma lety nesl festival přívlastek "fantastický" podle tehdejšího závěrečného koncertu se stejnojmennou symfonií Hectora Berlioze.

Podtitul letošního 48. ročníku přehlídky zní "multimediální", protože propojuje hudbu s dalšími uměleckými obory, například filmem, světelným designem, mluveným slovem i pantomimou.