Věhlasná izraelská flétnistka Sharon Bezalyová vystoupí ve čtvrtek a pátek s Filharmonií Brno. Bezalyová bude hrát na příčnou flétnu ze čtyřiadvacetikarátového zlata, dále na altovou a basovou flétnu.

S brněnskými filharmoniky uvede skladbu Svůdná tvář naděje a zoufalství, kterou jí na míru napsala ruská skladatelka Sofia Gubajdulinová. Lístky jsou zatím ještě v prodeji.

"Fakt, že flétnový koncert zazní právě v jejím podání, dodává tomuto provedení punc autenticity a zároveň mimořádné události," uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

V druhé půli večera zazní Píseň o zemi Gustava Mahlera – niterná symfonie na texty ze sbírky Čínská flétna. Pěvecké party odzpívají altistka Jana Sýkorová a tenorista Kor-Jan Dusseljee.

Taktovky se při obou koncertech v Janáčkově divadle chopí Tomáš Netopil. Mahlerova Píseň o zemi je podle něj natolik silná, barevná, grandiózní a přitom niterná, že osloví široké spektrum posluchačů.

Filharmonie Brno v jubilejní 60. sezoně dává kromě velkých jmen symfonické hudby 19. a 20. století prostor také soudobé tvorbě.

"Nebojíme se riskovat, otevírat našim posluchačům uši a snažit se je vtáhnout do současného světového hudebního dění. Není to cesta experimentu, ale rozpínání hranic klasické hudby blíž k dnešní době," popsal dramaturg Vítězslav Mikeš.

Sólistkou sezony je houslistka Alina Pogostkinová. Posluchačům se představí 25. a 26. února v houslovém koncertu Vzdálené světlo lotyšského autora Peterise Vaskse za jeho osobní účasti.

V květnu pak rozezní Janáčkovo divadlo expresivním Houslovým koncertem německého skladatele Jörga Widmanna.