Do Ostravy na letošní 41. ročník festivalu Janáčkův máj přijede Drážďanská filharmonie. Festival se uskuteční v květnu a červnu v sedmi obcích regionu.

Koncerty budou vedle krajského města hostit také Opava, Krnov, Třinec, Dolní Lutyně, Kravaře a Ludgeřovice.

"Letos přijedou světové a evropské hvězdy i přední čeští umělci. Kromě Drážďanské filharmonie, která má více než 146letou historií, to bude i německý dirigent Michael Sanderling či houslový virtuos a prezident festivalu Ivan Ženatý působící v USA na Cleveland Institute of Music," uvedl mluvčí přehlídky Petr Bohuš.

Na festivalu vystoupí také koncertní houslový mistr Berlínských filharmoniků Guy Braunstein, finský dirigent Pietari Inkinen nebo mezzosopranistka Dagmar Pecková.

Do Ostravy zavítá ke svému prvnímu festivalovému vystoupení kdysi zázračné dítě z Opavy a dnes v USA žijící a velké úspěchy slavící klavírista Lukáš Vondráček.

Na závěrečném koncertu se poprvé v Ostravě představí špičkový klavírista ze severního Walesu Llýr Williams.

Pořadatelé v pondělí zahájili předprodej. "Hlavní myšlenkou letošního ročníku je mezinárodní spolupráce ve smyslu Schillerova – Beethovenova poselství Alle Menschen werden Brüder (všichni lidé bratry jsou). Festival se tak snaží reagovat na vlnu terorismu a násilí, která v současnosti ochromuje celou Evropu. Svým hudebním hlasem chce přispět k mezinárodnímu dialogu a demokracii," dodal mluvčí festivalu.

Ve své dramaturgické linii se Janáčkův máj zaměřuje na světoznámé i méně známé a skladatele klasické hudby od renesance po současnost. Prostor dostanou i další žánry jako jazz nebo hudebně dramatické umění.

Festival letos nabídne 19 večerních koncertů a další doprovodný program. Vystoupí v něm světové hvězdy i přední evropské symfonické a komorní orchestry, soubory a sólisté z Německa, Francie, Austrálie, Izraele, Finska, Polska, Velké Británie, Rumunska, Rakouska, severního Walesu, Slovenska a České republiky.