Oscarová filmařka Sofia Coppolová bude v květnu debutovat v roli operní režisérky. Pro římské Teatro dell'Opera di Roma nastuduje Verdiho romantickou tragédii Traviata.

Coppolovou, která sošku Oscar získala roku 2003 za scénář k filmu Ztraceno v překladu, k inscenaci přizval její patron – módní návrhář Valentino Garavani.

Nápad, aby Coppolová vyměnila stříbrné plátno za jeviště, prý dostal poté, co zhlédl její historické drama z roku 2006 Marie Antoinetta. V něm Coppolová, slovy římské opery, "vybalancovala klasické a moderní prvky".

Opera v Římě dlouho hrála druhé housle svému severnímu sousedovi, milánské La Scale. Římskou operu roky sužovaly finanční ztráty, obtížná personální situace a protesty odborářů.

Vloni se ale operní dům konečně vrátil do černých čísel. Pomohly mu k tomu úspory, státní dotace a sjednaný mír s odborovou organizací.

Traviatu v Římě finančně podpoří nadace Valentina Garavaniho. Půjde tak o další případ uměleckého díla s příspěvkem ze soukromého sektoru. Těch v Itálii přibývá od chvíle, kdy země snížila granty z veřejných zdrojů během tříleté hospodářské recese. Ta skončila teprve vloni.

Kostýmy pro Traviatu spolu s Garavanim navrhnou dva designéři, kteří po něm přebrali módní dům stále nesoucí Garavaniho jméno.

Traviatu římská opera uvede patnáctkrát, od 24. května do 30. června.