Středočeský kraj chce založit svůj symfonický orchestr, který by vystupoval po celém regionu. Mělo by v něm být nejméně 35 hráčů, především absolventů středních a vysokých uměleckých škol.

Nová příspěvková organizace má už připravenou zřizovací listinu, její roční rozpočet by měl být 16 až 18 milionů korun.

Pokud se vše podaří, mohla by se filharmonie poprvé představit publiku letos v září, uvedl krajský radní pro kulturu Zdeněk Štefek za KSČM. Opozice se záměru podivuje.

Nový orchestr by měl mít sídlo v Poděbradech, kde mu město zajistí i zkušebnu. Podle Štefka by měl působit po celém regionu. "Nějaký program by hrál v Poděbradech, ale byl by využíván i při jiných akcích v rámci Středočeského kraje, například na festivalech typu Talichův Beroun, Podblanický hudební podzim a tak dále," uvedl radní.

Organizace nazvaná Středočeský symfonický orchestr má mít 41 zaměstnanců, z toho 35 hráčů a šest administrativních pracovníků. Zřizovací listinu i smlouvu s městem ještě musí schválit krajské zastupitelstvo.

Zástupci opozice se na zřízení orchestru dívají s rozpaky. Předseda středočeské organizace STAN Věslav Michalik nezpochybňuje, že by kraj měl podporovat kulturu. "Nejsem si ale jist tím, zda Středočeský kraj, který má uprostřed Prahu s poměrně luxusním kulturním zázemím, kam se většina Středočechů nemá problém dopravit, má mít vlastní hudební těleso," uvedl.

Podle něj by bylo lepší použít tyto prostředky na podporu už existujících kulturních spolků a institucí ve větších středočeských městech.

Štefek o nové krajské organizaci jednal naposledy v úterý se starostou Poděbrad Ladislavem Langrem (Volba pro Poděbrady) a dirigentem Jiřím Mikulou, který podle radního stojí v čele všech těchto snah. Řešili zejména spolupráci s městem i otázku rozpočtu.

"Proces vzniku nové příspěvkové organizace není jednoduchý, zvlášť když je to symfonický orchestr. Měli jsme řadu jednání, i radou prošlo, že ten záměr je chvályhodný, ale musí se připravit veškeré podklady," podotkl Štefek. Snadné podle něj nebude ani sehnat hudebníky.

Jiří Mikula působil v 90. letech jako šéfdirigent Moravské filharmonie Olomouc a v letech 1998 až 2007 byl dirigentem Státní opery Praha. Působil na University of Seoul v Jižní Koreji, pořídil přes jedenadvacet nahrávek. V Česku řídil přes 1300 koncertů včetně koncertu se sirem Yehudim Menuhinem v pražském Národním divadle roku 1992 nebo několika koncertních turné s Josém Curou.