Srbský dirigent Aleksandar Marković, který donedávna působil jako šéfdirigent Filharmonie Brno, se stane hudebním ředitelem Opery North v anglickém Leedsu.

Čtyřicetiletý Marković ve funkci nahradí jedenapadesátiletého Richarda Farnese, který v Leedsu působil dvanáct roků.

Funkce se Marković ujme již v září, jako první bude v Leedsu dirigovat Straussova Růžového kavalíra.

Opera North ve zprávě o Markovičově jmenování zdůrazňuje, že srbského dirigenta letos kritici chválili za to, jak v Leedsu nastudoval Janáčkovu operu Její pastorkyňa. S operním orchestrem již Marković dříve uvedl Wagnera či Strausse.

„Již naše první spolupráce byla jako láska na první pohled. Od té doby má úcta a náklonnost k orchestru jen roste,“ uvedl Marković, podle nějž má Opera North vysoký standard, je neobvykle tvůrčí při zkouškách a obecně se s ní dobře spolupracuje.

„Opera North je přesně tím místem, kde teď chci být. Jde o úžasnou novou kapitolu v mém životě,“ dodal dirigent.

Marković, který po většinu své dosavadní kariéry bydlel ve Vídni, byl šéfdirigentem Filharmonie Brno v letech 2009 až 2015.

Předtím působil v opeře Tyrolského divadla v Innsbrucku, kde nastudoval mimo jiné Straussovu Salomé, Wagnerova Bludného Holanďana, Pucciniho Madam Butterfly a Toscu či Mozartovu Figarovu svatbu.

Opera North se roku 2000 s pražským Národním divadlem podílela na koprodukci opery Julietta od Bohuslava Martinů. Tři v Praze uvedená představení režiséra Davida Pountneyho se například podle Divadelních novin staly jednou z nejvýznamnějších konfrontací českého operního divadla s evropským kontextem po roce 1989.

Filharmonie Brno letos první sezonu působí bez šéfdirigenta. Aleksandar Marković stejně jako jeho předchůdce Petr Altrichter vystupuje jen v pozici hostujících dirigentů, zatímco si orchestr zkouší spolupráci s mladými dirigenty ze zahraničí.