Po letech stavebních průtahů se v lednu 2017 slavnostně otevře Labská filharmonie v Hamburku. V Berlíně to ve čtvrtek oznámil hamburský primátor Olaf Scholz.

Budova se stane novou dominantou přístavního města a jeho představitelé předpokládají, že přispěje i k nárůstu turismu. Jen v první polovině příštího roku by koncerty v Labské filharmonii mohlo navštívit až půl milionu lidí.

Stavba Labské filharmonie začala v roce 2007 a podle původních plánů měla být dokončena roku 2010. Průtahy při stavbě a následný právní spor o povinnosti nést náklady ale vedly k mnohaletému zpoždění a po stavební stránce se budova dokončuje až v těchto dnech. Ještě bude nutné zajistit vybavení interiérů.

Se stavebními průtahy vzrostla také cena budovy. Celkové náklady dosáhly v přepočtu 23,4 miliardy korun, z toho Hamburk zaplatil 21,3 miliardy korun.

Podle původního plánu měly náklady činit 8,1 miliardy korun a město mělo hradit 7,4 miliardy. Primátor Scholz ve čtvrtek prohlásil, že zveřejňované odhady byly od počátku nereálné, protože hamburská radnice podcenila plánování. Během stavby se také objevily problémy, na které radnice nebyla připravena.

"Věřím, že nadšení z jedinečné architektury nakonec v lidech převáží nad dojmem předražené stavby," řekl Scholz s tím, že koncertní síně v Labské filharmonii vyvolávají v návštěvníkovi podobný dojem jako návštěva katedrály. "U veřejnosti by nám mohlo pomoct i to, že v Hamburku je dostupné bydlení, je dost míst ve školkách, univerzitní studium je zdarma. Proto se neobjevují tvrzení, že jsme kvůli Labské filharmonii museli omezovat sociální projekty," řekl.

"Jsem přesvědčen, že i kdybychom od počátku znali konečnou cenu, Labskou filharmonii bychom postavili. A kdyby radnice v minulosti pečlivěji plánovala, mohly být náklady i o třetinu nižší," podotkl primátor.

Budova filharmonie by se měla stát novou dominantou Hamburku a město ji chce využít i v reklamní kampani, aby přilákalo turisty. Už nyní Hamburk podle Scholze zaznamenává přes 13 milionů turistických noclehů ročně a jejich počet se každý rok zvyšuje o desetinu.

"Věřím, že ve 20. letech budeme mít přes 20 milionů přenocování ročně a že k tomu pomůže i posílená image Hamburku jako města hudby," řekl Scholz.

K otevření Labské filharmonie 11. ledna 2017 se připravuje dvoutýdenní slavnost, během níž v hanzovním městě vystoupí symfonické orchestry z Hamburku, Chicaga i Vídně nebo berlínská industriální kapela Einstürzende Neubauten, která patří mezi nejpopulárnější německé skupiny.

Po festivalu začne standardní provoz a Labská filharmonie bude nabízet hudbu z celého světa.

"Na zkrácenou sezonu 2016/2017, tedy na pět měsíců, plánujeme devět tematických hudebních festivalů. Budeme mít například pět dnů s newyorskými hudebními tělesy nebo hudební festival zaměřený na syrskou hudbu," řekl šéf filharmonie Christoph Lieben-Seutter. Dlouhodobé předplatné je podle něj v prodeji už nyní, vstupenky na jednotlivé koncerty začne filharmonie uvádět do prodeje v červnu.

Labská filharmonie nabídne 2100 míst ve velkém sálu a 550 míst v malém sálu. Budovu budou moci navštívit i lidé, které klasická hudba neoslovuje – ve výšce 37 metrů bude volně přístupná vyhlídková terasa s restauracemi obíhající celou Labskou filharmonii, která nabídne pohled na celý Hamburk.

"Naším cílem je, aby každý Hamburčan a každý návštěvník města aspoň jednou do Labské filharmonie zavítal," řekl Scholz.