Varšavský orchestr Sinfonia Varsovia bude mít novou koncertní síň, která by se s 1850 místy pro sedící diváky měla stát největší a také nejmodernější v celém Polsku.

Koncem minulého týdne varšavský magistrát představil architektonický návrh sálu, jenž vznikne na adrese 272 Grochowska. Komplex má sestávat z pěti historických budov někdejšího veterinárního ústavu, které čeká renovace.

Nový projekt Sinfonie Varsovie navrhlo architekonické studio Thomase Puchera z rakouského Štýrského Hradce. Vizualizace studio zveřejnilo už před lety, kdy se hlásilo do architektonické soutěže, nyní je přizpůsobilo konkrétnímu řešení.

Stavba představuje zásadní revitalizaci pravého břehu Visly a historické čtvrti Praga, uvedl polský rozhlas a podotkl, že kultura se ve Varšavě tradičně soustřeďovala spíš na levém břehu.

Nový komplex bude budit pozornost mimo jiné vysoko položenou konstrukcí. „Bude se nacházet ve výšce tři metry nad zemí a bude průhledná, takže hlavní historická budova bude vidět i skrz,“ uvedl Janusz Marynowski, ředitel orchestru Sinfonia Varsovia.

Součástí komplexu bude budova určená mladým umělcům s prostory pro rezidenční pobyty či zkušebny, nahrávací studio, konferenční sál či dům pro vzdělávací programy.

Kromě toho se v okolí koncertního sálu mají nacházet restaurace, hudební obchod a zahrada. Ze samotné koncertní síně bude možné vyjít na terasu ve výšce 20 metrů nad zemí s výhledem na Varšavu. Hlavní koncertní síň doprovodí menší sál pro komorní hudbu.

Stavbu komplexu Sinfonia Varsovia financuje varšavský magistrát, v roce 2010 náklady odhadl na 460 milionů polských zlotých, v přepočtu 2,8 miliardy korun. Město již na stavbu zajistilo 280 milionů zlotých, tedy 1,7 miliardy korun.

Stavební práce začnou na přelomu let 2018 a 2019, koncertní síň by se měla otevřít na jaře 2022.

Stejnojmenný orchestr Sinfonia Varsovia vznikl roku 1984 z někdejšího Polského komorního orchestru. Od té doby jej dirigovali Krzysztof Penderecki či dnes již nežijící velikáni klasické hudby 20. století Yehudi Menuhin a Mstislav Rostropovič.

Od roku 2003 je šéfdirigentem orchestru právě Penderecki, roku 2008 s ním vystoupil na festivalu Pražský podzim.