Opera českého skladatele Miroslava Srnky zvaná Jižní pól může uspět na prestižních světových cenách International Opera Awards. Nominována tu byla v kategorii pro nejlepší světovou premiéru, oznámili v pátek pořadatelé.

Dílo, které Srnka vytvořil s libretistou Tomem Hollowayem, vloni v lednu zinscenovala Bavorská státní opera v Mnichově v hvězdném obsazení v čele s tenoristou Rolandem Villazónem, dirigoval Kirill Petrenko.

Opera se zaměřuje na výpravy Roberta Falcona Scotta a Roalda Amundsena, které usilovaly o dobytí jižního pólu. Každý z týmů je v opeře obsazen stejnými hlasy.

„Jižní pól je oslnivě bílá opera. I hudba působí dojmem bílého světla, v němž jsou ve skutečnosti obsaženy všechny barvy najednou. Množství překrývajících se vrstev znělo v hutném zvuku orchestru především křehce. Ozývalo se v nich neustálé praskání a jiskření nekonečných ledových plání,“ napsaly o inscenaci Hospodářské noviny.

Právě mnichovská inscenace Jižního pólu byla nyní nominována na International Opera Awards.

V kategorii světová premiéra může kromě Srnky dále uspět čínský skladatel Bright Sheng s operou Dream of the Red Chamber zasazenou do 19. století, která měla premiéru v San Francisku, či německý rodák Anno Schreier s operou Hamlet inscenovanou v Theater an der Wien. Přestože toto dílo vychází ze Shakespearovy předlohy, zaměřuje se jen na několik postav a rozvíjí odlišný příběh.

Američanka Missy Mazzoli je nominována za operu Breaking the Waves podle filmové předlohy Larse von Triera, kterou uvedl operní dům ve Philadelphii.

Moskevská rodačka působící v Londýně Elena Langerová získala nominaci za dílo Figaro Gets a Divorce, které uvedla Velšská národní opera, a renomovaný britský skladatel Thomas Adès může uspět se svým Andělem zkázy. Toho uvedl festival v Salcburku v koprodukci londýnské Covent Garden a newyorské Met. Předlohou Adèsovy opery byl stejnojmenný film Luise Buňuela.

Finalisty International Opera Awards vybrala porota vedená Johnem Allisonem, šéfredaktorem časopisu Opera a hudebním kritikem listu Daily Telegraph.

Ceny se budou udílet v neděli 7. května v Londýně, jejich partnerem je letos BBC.

Miroslav Srnka vystudoval hudební vědu a kompozici, pracoval jako redaktor časopisu Harmonie či šéfredaktor české pobočky hudebního nakladatelství Bärenreiter. Coby skladatel získal několik ocenění včetně Ceny Nadace Leoše Janáčka či roku 2009 významné Ceny podpory Ernsta von Siemense.

Bavorská státní opera na letním festivalu roku 2011 uvedla již Srnkovu komorní operu Make No Noise. Srnkovy kompozice v minulosti měly na programu BBC Symphony Orchestra či Ensemble intercontemporain.

V Česku zatím naposledy zazněl Srnkův Koncert pro klavír a koncert, který těsně před Vánoci uvedl Symfonický orchestr Českého rozhlasu.

Redukovanou verzi Srnkova Jižního pólu letos v květnu a červnu uvede opera v německém Darmstadtu. Již v dubnu bude mít světovou premiéru nového Srnkovo dílo pro orchestr, které na festivalu v Monte Carlu zahraje Orchestre Philharmonique de Nice dirigovaný Francouzem Pierrem-Andrém Valadem.