Peruánský tenorista Juan Diego Flórez, jedna z největších operních hvězd současnosti, zazpívá 12. října v pražském Rudolfinu.

Čtyřiačtyřicetiletý pěvec vystoupí s italským pianistou Vincentem Scalerou, který proslul jako klavírní partner mnoha slavných pěvců. Za pořadatele o koncertu informovala Alena Nachtigalová.

Vedle árií Gioacchina Rossiniho, s jehož tvorbou je Flórez celou svoji kariéru spojován, zazní také díla Domenica Cimarosy, Wolfganga Amadea Mozarta, Ruggera Leoncavalla, Giacoma Pucciniho a Giuseppa Verdiho.

Flórez se do Prahy vrací počtvrté, prvně tu koncertoval v květnu 2009 v Rudolfinu v rámci festivalu Pražské jaro.

“V roce 2012 vystoupil s klavíristou Scalerou, kdy nabídl večer písní a árií italských a francouzských mistrů. Znovu pak o dva roky později, kdy pro Prahu připravil francouzské operní árie za doprovodu PKF – Prague Philharmonia," připomněla Nachtigalová.

Loni Florézův recitál zahájil mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově.

Juan Diego Flórez se narodil roku 1973 v peruánském hlavním městě Lima. Jako dítě zpíval a hrál folk a pop. V sedmnácti letech začal studovat na Peruánské hudební konzervatoři a o tři roky později získal stipendium na studium zpěvu na Curtisově hudebním institutu ve Filadelfii.

Jeho operní debut se před jednadvaceti lety odehrál na Rossiniho operním festivalu v italském Pesaru, kde Flórez na poslední chvíli zaskočil za nemocného kolegu. Jeho vystoupení bylo tehdy označováno za senzaci.

Při premiéře Donizettiho Dcery pluku v milánské La Scale v roce 2007 se pěvec zasloužil o narušení čtyřiasedmdesátileté tradice této scény, kde se zásadně nepřidává, a po nekonečných ovacích zopakoval árii Tonia Ah! Mes amis s jejími devíti vysokými cé. Totéž se stalo o rok později v Metropolitní opeře a v roce 2012 v Pařížské národní opeře. Tam od otevření scény Bastille v roce 1989 zazněl přídavek vůbec poprvé.

V roce 2011 Flórez ve své rodné zemi založil sociální projekt Sinfonia por el Peru inspirovaný venezuelským programem El Sistema, který podporuje orchestry a sbory a pomáhá dětem žijícím v těžkých podmínkách.

Za hudební vzdělávání dětí ze sociálně vyloučených rodin Flórez roku 2014 obdržel Křišťálovou cenu na Světovém ekonomickém fóru.