Americká houslistka korejského původu Sarah Changová vystoupí příští sobotu 2. září ve Smetanově síni pražského Obecního domu.

Šestatřicetiletou rodačku z pensylvánské Filadelfie, jednu z nejuznávanějších houslistek současnosti, světová kritika označuje za nejlepší interpretku Sibeliova houslového koncertu.

Právě jeho Houslový koncert d moll bude na programu pražského koncertu, uvedla za pořadatele Taťána Čechovská.

Vedle Sibeliova houslového koncertu pražský večer nabídne nejslavnější symfonickou báseň Richarda Strausse Don Juan a Symfonii č. 7 A dur Ludwiga van Beethovena. Changovou doprovodí Asian Youth Orchestra, který povede jeho spoluzakladatel a umělecký ředitel, dirigent Richard Pontzious.

"Houslistčino nadání je natolik vzdáleno běžným poměrům v řadách nás obyčejných smrtelníků, že nám nezbývá než pociťovat patřičnou úctu a žasnout nad tajemstvími přírody. Staří národové by jistě slečnu Changovou zpodobnili tak, že by ve své dokonalosti povstávala přímo z boticelliovské mušle," ocenil umění toho času teprve osmnáctileté Changové deník New York Times.

Houslistka byla již v šesti letech zapsána na slavnou New York Juilliard School, v osmi debutovala s Newyorskými filharmoniky vedenými světoznámým dirigentem Zubinem Mehtou – hrála Paganiniho houslový koncert č. 1.

Changová vystupovala po celém světě s mnoha nejslavnějšími orchestry. Doprovázeli ji Berlínští a Vídeňští filharmonikové, Chicagský symfonický orchestr, Losangeleská filharmonie, Filadelfský orchestr, Bostonský symfonický orchestr nebo Clevelandský orchestr.

Pravidelně koncertuje v Rakousku, Francii, Německu či Velké Británii. Její hru mohli obdivovat také posluchači v Asii, Austrálii nebo na Novém Zélandu.

Objevila se po boku umělců, jako jsou Pinchas Zukerman, Yefim Bronfman, Yo-Yo Ma, Isaac Stern nebo Wolfgang Sawallisch.

"Myslím, že hraní s mnoha různými orchestry způsobuje, že výkony a koncertní prostředí nejsou nikdy úplně stejné, takže se z vás nestane automatický pilot," konstatovala před časem.

Talentovanou Changovou, která byla od mládí označována za geniální dítě, v roce 2006 zpravodajský magazín Newsweek zařadil mezi 20 vlivných a inspirujících Top Women. O dva roky později dostala prestižní ocenění Young Global Leader od Světového ekonomického fóra.

Natočila dvě desítky alb, mimo jiné s Plácidem Domingem nebo americkým trumpetistou a skladatelem Wyntonem Marsalisem.