Český spisovatel Jan Faktor nezískal letošní Německou knižní cenu, na niž byl nominován. Odborná porota ji udělila švýcarské spisovatelce a hudebnici Melindě Nadjové Abonjiové za román Tauben fliegen auf (Holubi vzlétají). 

Včera večer to oznámili organizátoři na slavnostním večeru na radnici ve Frankfurtu nad Mohanem. Spolu s cenou získává odměnu 25 000 eur (612 000 Kč).

Oceněný román vypráví příběh přistěhovalecké rodiny z Vojvodiny na severu dnešního Srbska, která se usadí v Curychu a provozuje tam kavárnu. Prostřednictvím dcery Ildiko líčí problémy imigrantů se sžíváním se s novým prostředím, nepřátelství vůči cizincům, na které každý den narážejí, a touhu po domově zničeném válkami na Balkáně.

Své vyprávění autorka prokládá historií maďarské menšiny obývající Vojvodinu a válek v bývalé Jugoslávii.

Podle odborné poroty vítězná kniha procítěně vykresluje obraz současné otvírající se Evropy, která se ještě nevyrovnala se svou minulostí. Nadjová Abonjiová při jejím psaní zužitkovala vlastní životní zkušenosti, neboť rovněž pochází z maďarsko-srbské rodiny.

"Děkuji porotě, že četla, a ne jen potvrdila známá jména," poděkovala dvaačtyřicetiletá umělkyně po překvapivém oznámení jejího jména. Za tuto knihu je nominována i na Švýcarskou knižní cenu.

Faktor, který od konce 70. let žije v Berlíně a píše německy, se dostal mezi letošních šest finalistů tohoto prestižního literárního ocenění se svou románovou novinkou Georgs Sorgen um die Vergangenheit oder Im Reich des Heiligen Hodensack-Bimbams von Prag (Jiříkovy starosti o minulost aneb Pod záštitou svatého Bimbama se zvonícími varlaty z Prahy).

Pokud by ho získal, stal by se prvním českým držitelem této ceny udělované od roku 2005 svazem německých nakladatelství a knihkupců.

Faktor už za úspěch považuje to, že se dostal mezi finalisty soutěže. S cenou prý nepočítal, aby pak nebyl zklamaný. "Porovnávám to s jízdou autem po městě. Když vidím vepředu zelenou, tak počítám s červenou," řekl Faktor po vyhlášení vítězky ČTK.

Osmapadesátiletý pražský rodák byl za svůj humorný autobiografický román o osudech svérázné pražské židovské rodiny v komunistickém Československu 50. až 70. let nominován už na jarní cenu Lipského knižního veletrhu. Ani tehdy si ji ale neodnesl.

Za své celoživotní dílo byl letos nicméně vyznamenán německo-francouzskou literární cenou Candide.