Oblíbeného herce, režiséra a scenáristu Ladislava Smoljaka připomíná kniha fotografií, kterou včera v Praze představili jeho kolegové z Divadla Járy Cimrmana, u jehož zrodu v roce 1966 stál.

Má název Ladislav Smoljak hrající, bdící a vyšla v nakladatelství Fragment.

"Chtěli jsme udělat knížku, která by fotograficky vzpomínala na Láďovo působení v Divadle Járy Cimrmana. Protože on se v posledních letech svého života svěřil, že po tom, co vyzkoušel spoustu řemesel, zjistil, že nejlepší chvíle strávil právě na jevišti v našem kolektivu," řekl ČTK o zrodu publikace Smoljakův dlouholetý kolega Zdeněk Svěrák. Ladislav Smoljak zemřel letos v červnu ve věku 78 let.

Výběr omezili především na fotografie z představení; Smoljak hrál ve všech patnácti komediích – od Aktu až po České nebe. "Připojili jsme k nim jen krátké popisky a já jsem k tomu napsal předmluvu," dodal Svěrák.

Smoljak byl spoluautorem a režisérem všech her a seminářů populárních cimrmanologů, které ani po jeho smrti neopustily repertoár divadla. Stránky knihy prostřednictvím devadesáti snímků z jeviště i zákulisí připomínají jeho nezapomenutelné role i chvíle strávené mimo divadelní prkna.

Podle Svěráka se jeho dlouholetý kamarád a spolupracovník stal tvůrcem a strážcem cimrmanovské politiky. Věděl, že toto divadlo neškolených herců stojí na vtipném textu a jako jeho režisér tomuto textu sloužil.

"Jeho herectví bylo úsporné a k takovému nás také nabádal," napsal Svěrák v předmluvě. Připomněl, že první Smoljakovou rolí byl učitel Láďa v komedii Akt. Závěrečnou úlohou byl učitel národů Komenský v Českém nebi. Zahrál si ji naposledy 27. května v žižkovském divadle, pouhých devět dní před smrtí.

Na fotografiích je Smoljak zachycen při práci i uprostřed svých přátel. Mimo jiné s Václavem Havlem, Ivanem Hlasem a také výtvarníkem Ladislavem Suchánkem, který mu k pětasedmdesátinám přišel zahrát na klarinet.

Jen několik dnů poté, co Ladislav Smoljak zemřel, byla uvedena na trh autorská kniha nazvaná Jára Cimrman – Génius, který se neproslavil, na které spolupracoval se Zdeňkem Svěrákem a Jaroslavem Weigelem.

Tato obrazová kronika prostřednictvím tří desítek "zaručeně pravých" samostatně vyjímatelných dobových dokumentů mapuje život a dílo největšího českého velikána. Představuje ho jako divadelního principála, filmaře, hudebního skladatele, filozofa, pedagoga, vynálezce, cestovatele, sportovce, historika, lékaře, kriminálníka, kriminalistu a dokonce i jako milovníka.