Ve věku třiaosmdesáti let zemřel mexický spisovatel Carlos Fuentes, jeden z nejznámějších iberoamerických literátů a přední mexický intelektuál. Mezi jeho stěžejní díla patří Smrt Artemia Cruze nebo román Starý gringo, přeložené také do češtiny.

Podle BBC spisovatel zemřel v nemocnici v Mexiku. "Carlos Fuentes byl spisovatelem a univerzálním Mexičanem. Jeho smrt mě zarmoutila, ale doufám, že odpočívá v pokoji," napsal na Twitteru mexický prezident Felipe Calderón.

Jak viděl politiku

Panamský rodák Carlos Fuentes, narozený v prosinci 1928, patřil ke generaci latinskoamerických spisovatelů, kteří ke slovu přišli v šedesátých letech.Přátelil se s Gabrielem Garciou Márquezem a Mariem Vargasem Llosou a spolu s nimi a ještě Juliem Cortazárem patřil mezi nejvýraznější spisovatele celého tehdejšího "boomu" latinskoamerické literatury.

Napsal řadu novel, dramat i esejů a pravidelně komentoval aktuální politické dění pro deník El País. Jeho politické vidění podle agentury AFP ovlivnily časté cesty po latinské Americe v první polovině 20. století i pozdější fascinace kubánskou revolucí.

Postupem času však Fuentes odsuzoval komunismus stejně jako kapitalismus. Například v šedesátých letech mu Spojené státy kvůli jeho levičáctví odmítly udělat vízum (formálně kvůli takzvanému McCarranově-Walterově dodatku k ústavě). USA směl navštívit až v roce 1967, teprve po intervenci samotného Kongresu. "Spojené státy dobře chápou samy sebe, ale špatně všechny okolo," napsal v roce 1971 v románu Mexický čas.